fot. pexels.com

Wraz z rozwojem duchu zero waste i zwiększającej się świadomości społeczeństwa na temat tzw. Fast fashion i jej oddziaływania na środowisko naturalne, coraz więcej ludzi szuka alternatyw dla tradycyjnego kupowania ubrań. Co więcej, ludzie rezygnują z robienia zakupów w ogólnodostępnych sieciówkach. Pokazuje to sprzeciw wobec szybkiej modzie, która zmusza konsumentów do podążania za trendami i kupowania zatrważających ilości ubrań i akcesoriów. Jak kupować ubrania odpowiedzialnie? Z troską o środowisko?

Kupuj ubrania i akcesoria dobrej jakości

Ubrania uszyte ze szlachetnych tkanin takich jak bawełna, len, jedwab czy kaszmir wykazują dłuższą żywotność od ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Ubrania z naturalnych surowców są lepsze dla środowiska i nie wymuszają ich ciągłej wymiany i zanieczyszczania nimi środowiska w takim stopniu jak sztuczne ubrania. Oprócz tego naturalne materiały są lepsze dla skóry i nie wywołują reakcji alergicznych, do czego niekiedy przyczyniają się materiały typu poliester. Jedwab czy kaszmir są niewątpliwie droższymi wyborami, ale dzięki wspaniałym właściwościom takim jak przepuszczalność powietrza, odprowadzanie wilgoci czy hipoalergiczny charakter, ich wybór jest niezwykle korzystny. 

 

Kupuj kiedy potrzebujesz, nie kiedy chcesz

 

Planowanie zakupów i kupowanie jedynie niezbędnych ubrań to rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, bo nie napędzamy szkodliwego konsumpcjonizmu, ale również dla własnego portfela. Niekiedy lepszą inwestycją jest kupienie droższej rzeczy, ale ze szlachetniejszych materiałów, które mają certyfikaty bezpieczeństwa, niż kupować masę rzeczy na wyprzedaży. Niewątpliwie dla kupującego taki zakup jest bardziej satysfakcjonujący, a poza tym lepszy dla środowiska naturalnego. 

 

W przemyślanych zakupach pomaga budowanie szafy tzw. Kapsułkowej, w której każdy element współgra z każdym. Niewątpliwie ułatwia to wybieranie w co się ubrać i tworzy spójny charakter garderoby. W takiej szafie przy minimum środków osiągamy maksimum korzyści. Oprócz tego, przy szafie kapsułkowej mniejsza ilość ubrań umożliwia inwestycje w lepszej jakości ubrania czy akcesoria. To niezwykle wygodne i uniwersalne rozwiązanie. 

 

Zwracaj uwagę na certyfikaty

 

Certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów są przyznawane przez niezależne instytucje, które sprawdzają czy dana marka spełnia określone wymagania przyznania certyfikatu. Najczęściej w skład wymagań niezbędnych do jego uzyskania wchodzą: dbałość o ekologiczne surowce, ekologiczny proces produkcji oraz właściwe korzystanie z przyznanego certyfikatu. Wiele z certyfikatów nie jest przyznawanych na stałe i firmy z przyznanym wyróżnieniem podlegają stałemu monitoringowi pod kątem spełniania określonych kryteriów.

 

Najbardziej restrykcyjnym w przyznawaniu certyfikatem jest Global Organic Textile Standard (GOTS)​, który sprawdza czy tkaniny, z których wykonana jest odzież jest w minimum 70% organiczny. Wymogi musi spełniać każdy z etapów łańcucha dostaw. Certyfikat ten wskazuje na odpowiedzialne społecznie działania danej marki oraz jej ekologiczny charakter. 

 

Innym certyfikatem jest Organic Content Standard, który wskazuje na zawartość minimum 95% organicznych włókien. Natomiast certyfikat EU Ecolabel wydaje sama Komisja Europejska.

 

Inne popularne certyfikaty, z którymi możemy spotkać się kupując ubrania ze zrównoważonych źródeł to Fairtrade Certified Cotton​, Global Recycled Standard​, Organic Cotton​, Better Cotton Initiative.

fot. pexels.com

Marki z certyfikatami

Decydując się na zakupy odzieżowe warto zwrócić szczególną uwagę na marki, które mogą pochwalić się przyznaniem im powyższych certyfikatów. Wiele z nich rezygnuje z używania w produkcji naturalnych futer, skór czy piór. Oprócz tego, wiele z nich wprowadza innowacyjne materiały ekologiczne np. Z owoców czy włókien z recyklingu. Do takich marek zaliczamy: Zign, Stella McCartney czy G – Star.

fot. pexels.com

Kupuj ubrania z drugiej ręki

Ponowne noszenie niechcianych przez innych ubrań jest niezwykle pozytywnym zjawiskiem dla środowiska. Dzięki temu wykorzystujemy ponownie surowiec i nie napędzamy branży modowej. Wiele ubrań w second handach jest bardzo dobrej jakości oraz często można trafić na ubrania z naturalnych materiałów, które w normalnym sklepie kosztowałyby dużo więcej.

Innymi sposobami na kupno odzieży z drugiej ręki jest wymiana z koleżankami czy przeglądanie serwisów oferujących sprzedaż i kupno używanych ubrań (Vinted, Less). 

 

Również w świecie mody coraz częściej mówi się o wykorzystywaniu ubrań wtórnie i braniu przez wielkie domy mody odpowiedzialności za zmniejszenie trendu fast fashion. Dzięki temu niektóre z wielkich marek zmniejszyły częstotliwość pokazów sezonowych i między sezonowych oraz coraz częściej do swoich pokazów przerabiają odzież dając jej nowe życie. 

 

Im bardziej my, jako konsumenci będziemy świadomi wyniszczającego wpływu masowej produkcji ubrań na otaczające nas środowisko naturalne, tym więcej działań będziemy podejmować, aby wspierać zatrzymanie zjawiska fast fashion. Każde podejmowane działanie jest krokiem w kierunku zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here