Fartuch chirurgiczny

Stroje medyczne są niezwykle ważne dla lekarza oraz pacjenta. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania wszelkich operacji chirurgicznych. Warto przyjrzeć się ich cechom, by podczas wyboru odpowiedniego fartucha chirurgicznego spełniał on wszelkie wymagania w kontekście bezpieczeństwa i komfortu pracy chirurga.

Najważniejsze cechy fartuchów chirurgicznych?

Fartuch chirurgiczny musi gwarantować pełną sterylność, to właśnie dla bezpieczeństwa pacjenta i lekarza został on w takiej formie stworzony. Wyjałowienie materiału oraz jednorazowy użytek to podstawa niemal każdego fartucha chirurgicznego.

Kolejnymi ważnymi cechami jest przepuszczalność materiału, nadmiar potu musi być odprowadzany na zewnątrz. Materiał powinien pozwalać skórze oddychać, nie zawierać lateksu, kauczuku i kalafonii. Fartuchy chirurgiczne powinny być lekkie, w różnej gramaturze. Fartuch chirurga nie może pozwalać na przenikanie przez niego krwi i innych płynów. Oczywiście należy także pamiętać o wygodzie, fartuch chirurga nie może krępować jego ruchów. Ważna jest także możliwość szybkiego zakładania fartucha, najlepiej by był on zapinany na rzepy.

Wybór fartucha chirurgicznego – od czego jest uzależniony?

Stroje medyczne dostosowane są do okoliczności, wykonywanego zabiegu. Każdy zabieg, operacja wymaga innego stroju medycznego. Operacje niezwiązane z dużym krwawieniem mogą być wykonywane w lekkim fartuchu, bez wzmocnień. Natomiast do operacji związanych z obfitym krwawieniem lepiej wybierać fartuchy chirurgiczne o wyższej gramaturze, dodatkowo z nieprzemakalnymi wstawkami na rękawach.

Fartuchy chirurgiczne muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo. Lekkie jednorazowe fartuchy, o niskiej gramaturze mogą być wybierane tylko przez obserwatorów, i do małych zabiegów.

Materiał, jakiego wykonane są fartuchy chirurga

Na rynku najczęściej spotyka się fartuchy wykonane z włókniny SMS oraz włókniny polipropylenowej, zwanej flizeliną. Dostępne są one o różnych gramaturach, im niższa tym mniejszy stopień ochrony.

Włóknina polipropylenowa nie jest w pełni wodoodporna, polecana jest do operacji o małej ilości płynów. Włóknina jest najbardziej polecana do produkcji fartuchów chirurgicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here