Kiedy w życiu kobiety ma miejsce bardzo trudne wydarzenie, powinna ona liczyć na pomoc swojej rodziny i partnera. W praktyce bywa różnie, ale zwykle bliscy stają na wysokości zadania.
Żałoba po stracie
Strata dziecka na zawsze zmienia życie całej rodziny. Nic nie będzie już takie samo jak wcześniej. Najbardziej cierpi oczywiście kobieta, która nosiła dziecko w swoim brzuchu. Jej partner, ojciec dziecka, często ukrywa swoje cierpienie, uważa, że mężczyźnie nie przystoi płakać. Tymczasem ukrywanie swojego bólu przed światem może doprowadzić do poważnej depresji i innych problemów psychicznych.
Dobrze, jeżeli wszyscy, których dotknęła strata dziecka, skorzystają z pomocy psychologa. Taka profesjonalna pomoc pomoże na nowo spojrzeć na rzeczywistość i znaleźć nadzieję na lepszą przyszłość. Oczywiście okres żałoby jest jak najbardziej uzasadniony, nie ma sensu go skracać.
Pomoc bliskich po stracie dziecka
Każda kobieta inaczej przeżywa stratę dziecka. Odczuwanie bólu jest indywidualne. Pierwsze dni to zwykle również ból fizyczny po zabiegach wykonywanych w szpitalu. Później pozostaje tylko ból emocjonalny. Bliskie osoby powinny uszanować nastrój kobiety, dobrze jest zadeklarować chęć pomocy, ale nie narzucać się.
Przyjdzie czas na badania po poronieniu, ale najpierw trzeba przeżyć żałobę po stracie dziecka. Zazwyczaj konieczna jest wizyta u ginekologa, aby sprawdzić, czy zdrowie fizyczne wróciło już do normy. Niektóre kobiety od razu starają się o kolejne dziecko, a inne na jakiś czas zamykają się w sobie, potrzebują sporo czasu, aby na nowo chcieć być w ciąży.
Pomoc ginekologa po poronieniu
Zazwyczaj po pierwszym poronieniu ginekolog nie zleca specjalistycznych badań. Co innego jeżeli kobieta poroniła już po raz drugi albo trzeci. Czasami nie udaje się odnaleźć przyczyny poronień. Ginekolog musi indywidualnie rozpoznać każdą sytuację. Na pewno trzeba wykonać badanie ginekologiczne, USG dopochwowe, cytologię i podstawowe badania krwi. Jeżeli kobieta jest zdrowa, zwykle nie ma przeciwwskazań do kolejnych starań.
Badania po poronieniach mogą obejmować specjalistyczne procedury, które można wykonać tylko w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu. Dlatego też kobieta musi się do tego przygotować. Niektóre badania po poronieniach trzeba wykonać w określonym dniu cyklu, więc trzeba na to trochę poczekać. Oczywiście łatwo jest powiedzieć kobiecie i jej partnerowi, aby zachowali spokój i nie martwili się nadmiernie, jednak w praktyce trudno to zrobić. Badania po poronieniu mogą dać ostateczną odpowiedź, dlaczego tak się stało.