fot. Pexels.com

Kupowanie zegarka dzisiaj może być niełatwym zadaniem. Jeżeli to zegarek dla nas, czy na prezent, warto dowiedzieć się, jak wybrać, żeby nie żałować.  Do wyboru jest nie tylko tak wiele zegarków, ale także wiele rodzajów zegarków, których ceny wahają się od 10 złotych po cenę supersamochodu. Więc co kupić? Jak kupować zegarki?

fot. Pexels.com

 

Pierwszy zegarek

 

W grę wchodzi wiele zmiennych. Każdy ma swój własny gust i własne wymagania. A co najważniejsze, własny budżet. 

Przesuwając się w górę skali cen, mechaniczne zegarki takich firm jak Junghans, Christopher Ward i Sinn zapewniają coś bardziej wyjątkowego od około 2000 zł..

A jeśli masz więcej niż 5 tysięcy do wydania, wtedy Twoje możliwości naprawdę się otwierają, od używanego klasycznego modelu po zupełnie nowe modele najlepszych światowych marek zegarków.

fot. Pexels.com

Jak działa wycena zegatków?

To uczciwe pytanie: dlaczego ten zegarek kosztuje 20 tysięcy, podczas gdy ten pozornie identyczny kosztuje 200 złotych? Ostatecznie wszystko sprowadza się do materiałów, długości produkcji i dziedzictwa marki. Zegarki kwarcowe są tańsze, ponieważ nawet najlepsze mechanizmy kwarcowe ze Szwajcarii kosztują niewiele ponad 200 zł, a chiński mechanizm można kupić już za kilka złotych.

 

Mechanizmy automatyczne nie tylko kosztują więcej (często o wiele więcej, jeśli są produkowane wewnętrznie i poddawane rygorystycznym testom), ale zegarki, które je zawierają, są zwykle lepiej zaprojektowane, wykonane z cenniejszych materiałów i pochodzą z długiej linii zegarmistrzowskich ekspertów. które możesz kupić z pewnością.

 

Zauważysz, że niektóre zegarki mają dodatkowe tarcze i wskazówki: nazywa się to komplikacjami. Począwszy od „chronografu” (tego z funkcją stopera, szeroko stosowanego w modelach sportów motorowych) do „GMT”, który zapewnia czwartą wskazówkę, którą można ustawić na alternatywną strefę czasową wybraną przez użytkownika. Czy potrzebujemy komplikacji w czasach, gdy nasze telefony robią tyle? Nie całkiem. Ale nie o to chodzi, prawda?

Czy rozmiar ma znaczenie?

Tak jak nie ma typowego rozmiaru nadgarstka, nie ma też typowego rozmiaru zegarka. Podczas gdy niektóre zegarki są tak duże, że można je zobaczyć z kosmosu, większość ma średnicę koperty między 34-44 mm. Jeśli jesteś facetem z mniejszymi nadgarstkami, najlepiej sprawdzi się etui 34-40 mm, a wytrzymali panowie z nadgarstkami, takimi jak dąb, powinni wybrać modele do 46 mm.

Grubość koperty również wpływa na wygląd zegarka. Zegarek o grubości 10 mm będzie lepiej leżał pod mankietem niż zegarek o grubości 15 mm.

 

Paski

To, co wiąże Twój zegarek z nadgarstkami, ma ogromne znaczenie dla charakteru Twojego zegarka. Metalowa bransoletka świetnie wygląda na bardziej męskich, masywnych zegarkach, podczas gdy skóra to wybór do konwencjonalnych, eleganckich zegarków. Ulubionym produktem Esquire jest płótno lub pasek „NATO”, najsłynniejszy noszony z Rolex Submariner Seana Connery’ego w kolorze Goldfinger. Jeśli to wystarczająco dobre dla Jamesa Bonda, to wystarczy dla ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here