Pies w samochodzie – jak zabezpieczyć zwierzę?

0
959

Podróżowanie z psem ma być nie tylko optymalnie komfortowe zarówno dla kierowcy, innych pasażerów oraz zwierzęcia, ale musi być przede wszystkim w pełni bezpieczne. Podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie psa, aby w różnych warunkach jazdy nie stała mu się krzywda oraz aby nie stanowił on zagrożenia dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy, jakie zabezpieczenia wykorzystać, aby jazda samochodem razem z czworonogiem mogła spełniać wszystkie te warunki. 

Fotelik samochodowy dla psa 

Najlepszą opcją na bezpieczny przewóz psiego pasażera jest zainwestowanie w specjalny fotelik samochodowy dla pupila. Okazuje się, że taki asortyment można bez problemu kupić w dobrym sklepie zoologicznym. Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru takiego wyposażenia auta? Przede wszystkim fotelik dla psa musi być odpowiednich rozmiarów. Chodzi o to, aby podróż mogła przebiegać w pełnej wygodzie zwierzęcia. Fotelik powinien być na tyle duży, aby pies mógł w nim nie tylko siedzieć, ale również leżeć. Ponadto, fotelik musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie, najlepiej sprawdzają się szelki albo przypinka do obroży. Warto wybierać foteliki wykonane z trwałego i łatwego w utrzymaniu czystości materiału. W foteliku może być dodatkowo zastosowany podkład higieniczny albo specjalna mata samochodowa dla psa, która pozwala zachować pełną czystość. Fotelik powinien być trwały, wytrzymały na ciężar, dobrym wyborem jest ten z usztywnianą konstrukcją. 

Szelki zabezpieczające 

Kolejny sposób na bezpieczny przewóz psa podczas podróżowania samochodem są specjalne szelki. Te przypina się do pasów bezpieczeństwa, co pozwala unieruchomić zwierzę. Wraz z szelkami przydaje się również wspomniana już mata samochodowa dla psa. Dzięki temu udaje się ochronić siedzisko auta przed zabrudzeniem. 

Jeśli zdecydujesz się na szelki, dopasuj je odpowiednio do wielkości psa. Wybieraj szelki z regulacją zapięcia, aby zapewnić pupilowi optymalny komfort w czasie jazdy. Szelki nie powinny zbytnio uciskać ani ciągnąć, nie mogą też podrażniać ani ranić psa. 

Klatki i transportery

Klatki oraz profesjonalne transportery świetnie sprawdzają się w przypadku podróżowania z psem małych ras. Co ważne, są one najlepszym wyborem, kiedy zwierzę stresuje się jazdą w samochodzie, ponieważ mała klatka daje mu poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj tylko, aby wybierać transporter według rozmiarów psa. Taki sposób zabezpieczenia podczas podróżowania musi dawać swobodny dostęp do powietrza, sprawdza się raczej podczas jazdy na niewielkich dystansach.

Ciekawostka

Jeśli zamierzasz podróżować samochodem ze swoim czworonożnym przyjacielem, musisz wiedzieć, że chociaż polskie przepisy prawa nie regulują zasad jazdy z psem, nie oznacza to, że jeśli zwierzę będzie źle zabezpieczone, nie unikniesz kary. Jeśli przewóz psa następuje w taki sposób, że zagraża bezpieczeństwu z ruchu drogowym i wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, na kierowcę pojazdu mechanicznego może zostać nałożony mandat w wysokości 200 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here