Jak mawiała Marilyn Monroe diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny. Niewątpliwie biżuteria to stosunkowo uniwersalny prezent, który przypadnie do gustu każdej kobiecie, niezależnie od wieku i stylu. Czym kierować się podczas zakupu biżuterii? Jak wybierać? Gdzie kupować biżuterię? Na te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Budżet
Podstawowym założeniem, którym należy się kierować wybierając biżuterię jest zaplanowanie kwoty, którą chcesz na przeznaczyć. Zależnie od kruszca, z jakiego wykonana jest bransoletka czy wisiorek, cena może być diametralnie inna. Złota biżuteria oczywiście jest zdecydowanie do srebrnej. Dodatkowo warto zastanowić się czy szukamy czegoś oryginalnego, co wykona jubiler na zamówienie czy nie przeszkadza nam produkt masowy z popularnych sklepów jubilerskich. Inne czynniki, które mają wpływ na cenę to ewentualne kamienie szlachetne, masa i próba kruszca oraz renoma zakładu jubilerskiego, w którym planujesz zakup.
Skąd wynika cena biżuterii?
Cena biżuterii to wypadkowa różnych kosztów, na które składają się: cena kruszca (złoto, srebro, platyna, miedź). Dodatkowo, wykorzystane kamienie szlachetne takie jak diamenty, szmaragdy, rubiny czy szafiry znacząco podnoszą cenę. Sposób wykonania według indywidualnego zamówienia również może podnieść cenę produktu. I oczywiście dodatkowa marża wynika z renomy danego jubilera. U małych, lokalnych złotników niekiedy zapłacimy mniej niż w dużych salonach jubilerskich ze sklepami w całym kraju.
Określenie potrzeb
Oprócz oszacowania budżetu warto przemyśleć jaka biżuteria wygląda dobrze i współgra z twoją urodą, stylem i charakterem. Nawet najpiękniejsza biżuteria straci swój szlachetny charakter jeśli będzie noszona przez osobę, która nie czuje się w niej dobrze. Podobnie osoba bardzo aktywna, nieostrożna może nieumyślnie niszczyć delikatną biżuterię. Podobnie należy zastanowić się, który kruszec najlepiej na odpowiada złoto, srebro, produkty pozłacane ze względu na niższą cenę czy to nie ma większego znaczenia. Przy wyborze nie należy kierować się panującymi trendami, które nie zawsze muszą pokrywać się z własnymi preferencjami. Obecnie wiele osób decyduje się na biżuterię delikatną, na niezwykle subtelne łańcuszki, wąskie pierścionki i mało ozdobne bransoletki.
Jakość biżuterii
Jednym z kluczowych aspektów wybierania biżuterii jest jego masa, trwałość i próba, z której została wykonana. Próba oznacza ilość złota lub srebra użytą do wykonania danego egzemplarza, na przykład obrączka o próbie 585 będzie zawierała w stopie 58,8% złota i resztę innych metali dodawanych do obróbki. Dodatkowo biżuteria złota lub srebrna będzie się bardzo szlachetnie starzeć w porównaniu do biżuterii pozłacanej czy metalowej. Tego typu tworzywa wraz z upływem czasu wykazują tendencję do przebarwień, czego nie doświadczysz przy złotej czy srebrnej biżuterii?
Jak odróżnić złoto i srebro od innych metali?
Najprostszym i najszybszym testem jakości kruszca jest przyłożenie magnesu do biżuterii. Złoto i srebro nie wykazują właściwości magnetycznych, dlatego też prawdziwa biżuteria nie powinna w żaden sposób reagować na obecność magnesu. W innym przypadku mamy do czynienia z podróbką. Jednak należy mieć na uwadze, że 24 karatowe złoto i platyna, która jest kruszcem cenniejszym od srebra, wykazują właściwości magnetyczne.
Cena to pierwszy wskaźnik jakości produktu, z którym spotykamy się w momencie zakupu. Niezależnie od promocji czy zniżek, złoto i srebro zawsze będzie miało stosunkowo wysoką cenę w porównaniu do tańszych kruszców. Warto zapoznać się wcześniej z cenami giełdowymi kruszców oraz z przeciętnymi cenami oferowanymi przez dobrych jubilerów. To najlepzy punkt odniesienia, który pozwoli uchronić nas przed zakupem produktu, który niewiele ma wspólnego z wysoką jakością.
Próba biżuterii, która zawsze jest wytłoczona na którymś z jej elementów to dodatkowa informacja wskazująca na jakość kupowanej biżuterii. Im wyższa próba tym większa zawartość szlachetnego kruszca.
Wygoda noszenia
Bardzo dużo osób pomija ten punkt, kierując się jedynie zachcianką lub zachwytem biżuterią. Jednak dobra biżuteria to biżuteria wygodna. Należy zwrócić uwagę na wszelkie wystające elementy, które mogą kłuć lub haczyć się o skórę. Dodatkowo zbyt ciężka biżuteria zmniejsza komfort jej użytkowania. Przykładowo masywne kolczyki obciążają płatki uszu, a ciężka kolia może wywoływać bóle karku i szyi.
Szukaj dobrych jubilerów
Polecany, dobry jubiler to klucz do nabycia wysokiej jakości biżuterii. Kierując się jego wyborem warto sprawdzić czy w sprzedawanych wyrobach znajdziemy informacje dotyczące próby i masy produktów. To podstawowe miary jakości, o które dba każdy dobry jubiler. Dodatkowo, fachowiec doradzi w zakupie biżuterii, zmieni jej rozmiar w razie konieczności i przyjmie bez problemu ewentualne reklamacje.
Kierując się powyższymi poradami jesteś w stanie kupić wysokiej jakości biżuterię w rozsądnej cenie. Dodatkowo znasz kilka sprawdzonych rad, które uchronią cię przed bezwartościowym zakupem.