fot. Pixabay.com

Większość osób, które rozpoczynają własną przygodę z hodowlą roślin w domu zastanawia się jak wybrać rośliny, jak dbać o ich pielęgnację oraz skąd nabywać zdrowe i piękne okazy. Jednak często zdarza się, że zakupione rośliny wyglądają pięknie do czasu pierwszego podlania, są chore lub niezwykle szybko więdną i usychają. Jak i gdzie kupować jedynie sprawdzone okazy i jakich błędów unikać? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku.

fot. Pixabay.com

Supermarkety

Bardzo często robiąc zwykłe zakupy do domu możemy natknąć się na stoisko z roślinami do domu lub ogrodu. Niewątpliwe hipermarkety oferujące rośliny doniczkowe kuszą nas szczególnie ceną, która jest często dużo niższa niż w profesjonalnych sklepach botanicznych. Podstawowym problemem roślin, które możemy nabyć w popularnych dyskontach jest ich słaba jakość. Często kupowane tam rośliny są dotknięte zmianami chorobowymi lub nieprzystosowane do warunków panujących w sklepie. Oprócz tego, często pracownicy i sprzedawcy nie mają szczegółowej wiedzy dotyczącej określonych roślin przez co nie są w stanie zapewnić im warunków odpowiednich do ich rozwoju. Podstawową zasadą kupowania okazów roślin doniczkowych w popularnych sklepach jest ich dokładne obejrzenie pod kątem wszelkich zmian chorobowych czy innych szkodników jak przędziorki. Dodatkowo należy sprawdzić czy roślina nie jest przelana lub przesuszona i nie warto kupować takich okazów, które są przecenione bo często bardzo szybko zwiędną i będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Jeśli jednak roślina wydaje się w porządku i nie widać żadnych niepokojących zmian to po zakupie warto zmienić roślinie ziemię i profilaktycznie potraktować ją nawozem oraz preparatem grzybobójczym.

Sklepy internetowe

Sklepy internetowe z roślinami to stosunkowo nowy obszar e – commerce, który rozkwitł dzięki powszechnemu trendowi na rośliny we wnętrzach. Przy wyborze sklepów internetowych warto zrobić rozeznanie i poszukać sklepów z dobrymi opiniami, które oprócz stosunkowo dobrej ceny oferują bogaty wybór, wysoką jakość roślin  oraz dbają o przygotowanie przesyłki. Aktualnie sklepy internetowe tego typu świadczą profesjonalne usługi sprzedaży roślin, często wysokiej jakości. Nie należy obawiać się również wysyłki, która jest niezwykle zabezpieczona i bezpieczna dla roślin. Dowodzi tego chociażby fakt, że wiele z tych sklepów wstrzymuje wysyłki w czasie niskich temperatur, które mogą negatywnie wpływać na wysyłane sadzonki. Sklepy internetowe sprzedają również ziemię do określonych gatunków roślin, akcesoria oraz nawozy. 

fot. Pixabay.com

Kwiaciarnie i pracownie florystyczne

To stacjonarne sklepy, które specjalizują się w sprzedaży roślin doniczkowych do domu i ogrodu. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi jesteśmy w stanie nie tylko nabyć wysokiej jakości rośliny, ale również zapoznać się ze szczegółowymi warunkami uprawy i dbania o nasze okazy. Oczywiście, ceny roślin w takich sklepach są zdecydowanie wyższe niż w popularnych dyskontach, jednak jest to zdecydowanie najlepsza opcja dla wszystkich zainteresowanych. Dodatkowym plusem pracowni i kwiaciarni jest możliwość obejrzenia rośliny przed zakupem i dokupienie do niej od razu osłonki czy ładnej, dekoracyjnej doniczki.

Wydarzenia typu targi i eventy

Często w większych miastach w całej Polsce organizowane są targi i eventy poświęcone tematyce florystycznej. Często podczas takich wydarzeń oprócz obejrzenia niesamowitych i unikalnych okazów można nabyć rośliny od ich hodowców. To doskonała okazja do zakupu unikalnej rośliny. Wydarzeń tego typu najlepiej szukać na lokalnych lub ogólnopolskich serwisach wielbicieli roślin lub na ich profilach w social mediach.

Grupy na Facebooku, ogłoszenia w serwisach aukcyjnych

Wiele osób korzysta również z wyszukiwania niekiedy niezwykle rzadkich okazów na platformach typu olx. To świetne miejsce do znalezienia unikalnych roślin ale jego minusem jest brak możliwości obejrzenia rośliny przed zakupem. Drugą metodą zakupu są dedykowane wielbicielom roślin grupy na Facebooku, w których osoby chętnie dzielą się szczepkami czy okazami, których już nie chcą. Często jedynym warunkiem zakupu jest opłacenie kosztów wysyłki. Należy się również liczyć z tym, że szczepki droższych gatunków mogą być stosunkowo drogie. Należy pamiętać, że hodowca również włożył wkład finansowy w wyhodowanie określonej rośliny, dlatego warto się z tym liczyć. Jednak trzeba być szybkim, bo często wiele osób jednocześnie chce nabyć dany okaz. To też świetna opcja dla osób, które chcą oddać lub wymienić własne rośliny. Facebook oferuje bardzo dużą liczbę różnego rodzaju grup poświęconych roślinom, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie w tej tematyce. Szukając rzadkich gatunków warto zrobić sobie listę tych wymarzonych, aby nie zaginąć w gąszczu ogłoszeń i mnogości propozycji.

Każda osoba zainteresowana kupowaniem roślin znajdzie najlepszą dla siebie formę ich nabycia. Dla mało wymagających – markety, dla wielbicieli rzadkich okazów – Facebook, olx, sklepy specjalistyczne, a dla dbających o jakość – kwiaciarnie i sklepy stacjonarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here