fot. Pixabay.com

Procesor jest najważniejszym elementem twojej jednostki. To właśnie on pracuje i decyduje o wydajności komputera. Jest jakby „mózgiem” całego urządzenia. Z tego powodu powinno znać się procesory dostępne na rynku. Intel i AMD mają duopol na rynków. Przedstawiamy zestawienie najlepszych procesorów Intel, a później AMD. Które z nich są lepsze – przeczytasz tutaj! A teraz – jaki procesor wybrać? Zestawienie wszystkich procesorów.

fot. Pexels.com

Procesory Intel 11 

generacji: Intel wprowadził procesory Tiger Lake pierwszej generacji, które będą zasilać następną generację laptopów.

Podsumowując, Tiger Lake – 10-nanometrowy układ – oferuje ulepszoną zintegrowaną grafikę Iris Xe z szybkością do 4,8 GHz, a także obsługę Thunderbolt 4. 

 

Intel Core i9

zastępując Core i7 jako najwyższy w swojej linii procesor Intel, procesory Core i9 zapewniają wyższą wydajność niż jakikolwiek inny układ mobilny. Dostępne tylko w najlepszych laptopach, stacjach roboczych i zaawansowanych platformach do gier, procesory Core i9 są warte swojej ceny premium tylko wtedy, gdy jesteś zaawansowanym użytkownikiem, który korzysta z najbardziej wymagających programów i aplikacji.

 

Intel Core i7

krok naprzód w stosunku do Core i5, modele z numerami kończącymi się na HQ lub K używają większej mocy i mają cztery rdzenie, co pozwala na jeszcze szybszą grę i produktywność. Istnieją również chipy z serii Core i7 Y, które mają mniejszą moc i wydajność. Zwróć uwagę na procesory, które mają 10 w numerze modelu, ponieważ są częścią najnowszej serii rdzeni Intel 10 i 11 generacji i oferują lepszą wydajność.

 

Intel Core i5

Jeśli szukasz laptopa do mainstreamu, oferującego najlepsze połączenie ceny i wydajności, kup taki z procesorem Intel Core i5. Najpopularniejsze są modele zakończone literą U. Te z literą Y w nazwie mają niską moc i gorszą wydajność, podczas gdy modele z centralą zużywają więcej mocy i pojawiają się w grubszych systemach do gier i stacji roboczych. Najnowsze procesory Intel Tiger Lake 11. generacji mają cztery rdzenie i szereg przydatnych funkcji, w tym obsługę Wi-Fi 6, integrację z Thunderbolt 4 i lepszą sztuczną inteligencję.

 

Intel Core i3

wydajność jest tylko o krok poniżej Core i5, podobnie jak cena. Jeśli możesz przejść na Core i5, zalecamy to.

fot. Pixaby.com

Wolniejsze procesory intel

Intel Xeon: niezwykle wydajne i drogie procesory do dużych mobilnych stacji roboczych. Jeśli zajmujesz się inżynierią na poziomie profesjonalnym, modelowaniem 3D lub edycją wideo, możesz chcieć Xeona, ale nie uzyskasz dobrej żywotności baterii ani lekkiego laptopa.

 

Intel Pentium / Celeron: typowe dla laptopów o niskiej wartości te układy oferują najwolniejszą wydajność, ale mogą to zrobić, jeśli głównymi zadaniami są surfowanie po sieci i edytowanie niewielkich dokumentów. Jeśli możesz zapłacić więcej, aby uzyskać Core i3 lub i5, byłoby lepiej.

 

Intel Core m / Core i5 / i7 „Seria Y:” Niski pobór mocy i niskie temperatury pozwalają na pracę systemów z tymi procesorami bez wentylatora. Wydajność jest lepsza niż w Celeronie, ale o jeden punkt poniżej zwykłej serii Core U.

fot. Pixabay.com

 

AMD Ryzen

AMD Ryzen 4000 i Ryzen 5000: nowy zestaw chipów zaprojektowanych do konkurowania z Intel Core i5 oraz Core i7. Odkryliśmy, że chipy Ryzen 4000 i Ryzen 5000 przewyższają równoważne procesory Intel Core. Na przykład procesor Ryzen 5 4500U zapewnia mniej więcej taką samą wydajność, jak procesor Intel Core i7. Nie tylko zyskujesz doskonałą wydajność i wytrzymałość, ale laptopy wyposażone w Ryzen 4000 i Ryzen 5000 są zwykle tańsze niż ich odpowiedniki z Intelem.

 

Seria AMD A, FX lub E: Znajdujące się w tanich laptopach procesory AMD – firma nazywa je raczej APU niż procesorami – zapewniają przyzwoitą wydajność za pieniądze, które są wystarczająco dobre do surfowania po Internecie, oglądania multimediów i produktywności.

Apple M1: pierwszy z niestandardowych silikonów Apple, chip M1 oparty na ARM miażdży konkurencję, jeśli chodzi o surową wydajność i wytrzymałość. Znaleziono na MacBooku Air i MacBooku Pro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here