Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z hodowaniem roślin w domu, ale boisz się, że nie masz ręki do kwiatów albo czasu na długą i mozolną pielęgnację to musisz wiedzieć, że są rośliny, które bardzo wiele wybaczają. Poniższe rośliny są szczególnie polecane osobom zabieganym ,które chcą cieszyć się pięknymi, mało wymagającymi okazami w domu.
Sanseweria – roślina o wężowej skórze
Sanseweria to roślina należąca do tak zwanych żelaznych roślin. Jej uprawa w domu jest niezwykle łatwa, a sama roślina wiele wybacza. Sanseweria to sukulent występujący naturalnie w tropikalnych rejonach Afryki i Azji. Dzięki czemu nie wymaga regularnego podlewania i może nawet wiele miesięcy przeżyć bez chociażby kropli wody. Ogromny wpływ na to mają skórzaste liście i kłącze znajdujące się w ziemi, które doskonale magazynują wodę.
Sansewerie obejmują kilkadziesiąt odmian tego gatunku, jednak do najchętniej uprawianych w domu należą sanseweria gwinejska oraz sanseweria cylindryczna.
Warto zadbać o przepuszczalne podłoże, dzięki czemu woda nie będzie stała w ziemi. Inaczej roślina może zacząć gnić. Sanseweria dużo lepiej znosi suszę niż przelanie. Minimalna temperatura w pomieszczeniu, która będzie optymalna dla rośliny wynosi 10 stopni Celsjusza. Sanseweria lubi suche powietrze. Warto również zadbać o przetarcie liści z kurzu. Nie wolno stosować nabłyszczaczy.
Zamiokulkas
Zamiokulkas podobnie jak sanseweria jest zaliczany do grupy roślin żelaznych. To niezwykle wdzięczna roślina o pierzasto ułożonych liściach, która potrafi wyrastać do 100cm wysokości w warunkach domowych. Naturalnie roślina porasta tereny Tanzanii i Afryki. Dzięki gromadzeniu wody w liściach i małemu zapotrzebowaniu na słońce jest niezwykle wytrzymała i łatwa w uprawie. Często można ją zaobserwować w biurach i korytarzach.
Zamiokulkas jest niezwykle odporny na szkodniki i okresowe susze.
Warto pamiętać o tym, że negatywnie na Zamiokulkasy wpływa przelanie rośliny, prowadzi to do gnicia rośliny. Dlatego warto odczekać z podlaniem do całkowitego wyschnięcia podłoża. To wszystko czyni ją świetną rośliną dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem i nie będą miały możliwości przeprowadzać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Epipremnum
Epipremnum to kolejna łatwa w uprawie roślina. Dzięki niewielkim wymaganiom będzie świetna dla początkujących wielbicieli roślin.Jej cechą rozpoznawczą są sercowate liście o jaskrawym zielono – żółtym odcieniu. Epipremnum to roślina pnąca, która potrafi rozrosnąć się do 10 metrów długości. Najlepiej prezentuje się w kwietnikach lub ustawiona wysoko na półkach,co uwydatni jej zwisające pędy. Warto wiedzieć, że epipremnum to jedna z 20 roślin wyróżnionych przez NASA, jako roślina doskonale filtrująca powietrze z zanieczyszczeń i wszelkich szkodliwych substancji lotnych. W kwestii pielęgnacji rośliny warto zadbać o nawodnienie rośliny. Nie wolno jej przelać, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni od środka. Dobrze jest zadbać o jasne stanowisko dla rośliny, ale nie narażać jej na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Odpowiednie nasłonecznienie gwarantuje piękne wybarwienie liści rośliny.
Syngonium – polska zroślicha
Syngonium to roślina wywodząca się z Ameryki Południowej, w naturalnych warunkach jest wiecznie zielonym pnączem lasów tropikalnych o długości ok. 20 metrów. W naszych warunkach jest to roślina wyrastająca do maksymalnie 1,5 metra długości. Charakteryzują ją strzałkowate liście wyrastające pojedynczo na długiej łodydze. Roślinę można traktować jako pnącze i zapewnić jej podpory lub jak kaskadowo i ustawić je wysoko na półce. Zroślicha lubi stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego oraz wilgoć. Warto zadbać o nawilżenie podłoża oraz okresowo spryskiwać ją wodą. W ten sposób roślina będzie pięknie rosła i cieszyła wzrok niezwykle wybarwionymi liśćmi, które zależnie od odmiany mogą mieć barwy od zielonej przez różową po złotawą. Warto zadbać o drenaż podłoża, który zapewni przepływ wody i uniemożliwi stanie wody w ziemi. Inaczej korzenie mogą zacząć gnić.
Ficus elastica – fikus sprężysty
To roślina coraz bardziej pożądana przez wielbicieli roślin domowych ze względu na łatwość uprawy i odporność na małe zaniedbania w uprawie. Naturalnie, to ogromne drzewo rosnące w rejonach tropikalnych, a obecnie w naturalnym środowisku można spotkać ją głównie w Indiach. W domu roślina dorasta do 2 metrów wysokości. Charakteryzują ją okazałe liście, które u młodych okazów zawsze mają bordowy odcień. Fikus lubi jasne stanowiska, ale nie lubi przestawiania, dlatego warto znaleźć mu w miarę szybko najlepsze stanowisko. To najważniejsze wymaganie rośliny, dlatego jest bardzo popularna w biurach, galeriach handlowych czy szkołach. Roślina lubi wodę, dlatego latem należy podlewać ją 2 razy w tygodniu, a zimą wystarczy raz. Od czasu do czasu warto ją zraszać i przetrzeć liście z kurzu. Fikus jest bardzo odporny na choroby.
Ze względu na piękne wybarwienie, niesamowity wygląd i łatwość w uprawie warto wybrać go jako jedną z pierwszych roślin do samodzielnej uprawy w domu.
Pielęgnacja roślin nie musi być czasochłonna i skomplikowana, a zastosowanie się do podanych wyżej zaleceń i zrozumienie potrzeb roślin to podstawa do cieszenia się wspaniałymi okazami w domu.