fot. Pexels.com

Koty jako zwierzęta łowne potrzebują stałej stymulacji, która wpływa znacząco na ich rozwój i motorykę. Przebywając w domu kot nie jest wystawiony na bodźce podobne do tych, których mógłby doświadczać w naturalnym środowisku zewnętrznym. Dlatego tak ważne jest, aby koty zapewnić kotu zróżnicowane zabawy, które w znacznym stopniu zaspokoją jego instynkt łowiecki. Jakie akcesoria dla kota wybrać? Czego szukać?

Jakie zabawki dla kota?

Najważniejszym krokiem poprzedzającym zakup zabawek dla kota jest określenie wymagań zwierzęcia. Najważniejszym z nich jest wiek kota. Młode kotki są dużo ciekawsze świata i mają więcej energii do zabawy. Właściciele kociąt dobrze wiedzą, że to chodzące wulkany energii. Zabawy z opiekunem nie tylko pomagają rozładować nagromadzoną energię, ale również wzmacniają więź. Im starszy kot, tym mniej chętnie reaguje na zabawki. Wszelkie tunele i piszczące muszki czy piłki nie sprawiają mu takiej radości przez co trudniej nakłonić go do zabawy. 

Najważniejszym aspektem każdej zabawki jest bezpieczeństwo, dlatego małe kotki nie powinny bawić się malutkimi zabawkami, ponieważ ryzykujemy wówczas połknięciem. Koty z tendencją do zjadania zabawek takich jak myszki nie powinny się nimi bawić. 

Myszki

Najpowszechniejsze dostępne zabawki, którymi kot chętnie się bawi. Myszki z kocimiętką dodatkowo stymulują koty do zabawy i aktywności. Przy potrząsaniu myszki wydają dźwięk, który zachęca kota do polowania. To bardzo ważne, ponieważ pomaga rozwijać naturalne zdolności łowieckie zwierzęcia już od małego. Spotkamy również zdalnie sterowane myszki na kółkach, którymi opiekun może dowolnie manewrować. Dzięki temu kot ma wrażenie jakby gonił żywego gryzonia. To świetna propozycja zabawy dla kota i jego właściciela.

Piłki

Grzechoczące piłki to zabawki podobne charakterystyką do myszek. Służą do pobudzania zdolności łowieckich kota, a dzięki gonieniu ich zwierzę rozwija motorykę i rozładowuje emocje. Dzięki lekkiej konstrukcji nadają się również dla małych kociąt.

fot. Pexels.com

Wędki

Możemy znaleźć wędki z zawieszonymi myszkami, piłkami, piórami lub sznureczkami. W zabawach z użyciem wędki to osoba trzymająca wędkę decyduje w jakim kierunku kot ma gonić. To człowiek decyduje o przebiegu i czasie zabawy. Dodatkowo mobilizowanie kota do skakania po różnych powierzchniach pomaga wykształcać mięśnie grzbietu, co jest szczególnie istotne u młodych kotów. Wędki nie należy zostawiać kotu bez nadzoru, ponieważ istnieje ryzyko połknięcia niewielkich elementów.

Zabawki laserowe

To zabawka, która stymuluje koty do aktywności fizycznej niezależnie od wieku. Wiązka światła jaką emituje laser to przynęta, którą goni zwierzę. Nie wolno kierować lasera w stronę oczu, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem. Dodatkowo bieganie za światełkiem i brak możliwości jego fizycznego złapania mogą być frustrujące dla zwierzęcia i wywoływać stres. Dlatego używanie lasera zaleca się głównie w celu walki z kocią nadwagą. Zwierzęta otyłe są mniej chętne do aktywności fizycznej, jednak hipnotyzujące światełko zachęca je do polowania. 

fot. Pexels.com

Tunele

Tunel to nie tylko urozmaicenie zabaw dla kota, ale również miejsce schronienia dla zwierzęcia a niekiedy również legowisko. Tunel składa się z szeleszczącego materiału oraz plastikowego szkieletu, na który naciągnięto tkaninę. Dźwięk, który wydaje zabawka przy poruszaniu zachęca kota do zabawy. Wiele tego typu zabawek znajdziemy w sklepach zoologicznych stacjonarnych oraz na stronach internetowych. Istnieje możliwość zakupu tunelu z domkiem, przyczepioną piłeczką lub w formie drewnianej. Najtańszy model znajdziemy w cenie około 30 złotych. 

Zabawki interaktywne

To świetne rozwiązanie dla zwierząt, którym nudzi się w domu pod nieobecność człowieka. Tego typu rozwiązania stymulują kota do zabawy, a także zapewniają mu wysiłek umysłowy. Zwierzę zdobywa karmę po wykonaniu określonego zadania. W tej kategorii znajdziemy interaktywne tory z kolorową piłeczką w środku, za którą porusza się kot, dozowniki karmy, czy zabawki uciekające przed zwierzęciem. Tego typu zabawki to rozrywka dla kota na długie godziny. Oprócz tego, kot czując potrzebę pogoni za zdobyczą zaspokaja naturalne łowieckie instynkty oraz męczy się fizycznie. 

fot. Pexels.com

Akcesoria do drapania

W tej kategorii produktów obok dobrze znanych drapaków znajdziemy maty do drapania oraz sizalowe zabawki, dzięki którym zwierzę ćwiczy całe ciało i dodatkowo ostrzy pazurki. Dodatkowo drapaki i zabawy na nich pomagają chronić zwierzę przed otyłością i problemami ze stawami. Dobrej jakości drapak powinien być wykonany z naturalnych materiałów lub z połączenia naturalnych i sztucznych. Dodatkowo akcesoria do drapania odciągną chęć zwierzęcia od ostrzenia pazurków na meblach. Dzięki umieszczeniu drobnych przedmiotów na szczycie drapaka kot jest pobudzany do wdrapywania się po nie. Sama wysokość drapaka powinna być optymalna do swobodnego rozciągnięcia się zwierzęcia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które należy wybierać według preferencji kota. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here