fot. Pexels.com

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej potrzebuje zupełnie innego przygotowania niż do tej pory. Szkoła da mu nowe wyzwania i możliwości, których nie było w przedszkolu. W związku z tym, rodzic pierwszoklasisty powinien przygotować dziecku kompleksową wyprawkę do szkoły, która będzie bogata nie tylko w przybory papiernicze, ale również dodatkowe akcesoria, które sprawią, że dziecko chętnie zacznie naukę w szkole podstawowej i będzie to dla niego przyjemność. Co powinna zawierać kompleksowa wyprawka dla pierwszoklasisty?

Przybory papiernicze

Podstawowym niezbędnym asortymentem są zeszyty w trzy linie, bloki techniczne kolorowe i rysunkowe, ołówki, długopisy, nożyczki, klej w sztyfcie i w płynie, farby plakatowe, pędzelki. Są to artykuły, dzięki którym dziecko będzie rozwijać swoje umiejętności manualne, wrażliwość artystyczną i umiejętności pisania. Warto wybrać asortyment z motywem ulubionej bajki dziecka, aby czuło radość z zakupionych rzeczy. Zmotywuje je to dodatkowo do korzystania z nich.

fot. Pexels.com

Plecak – jaki plecak

To bardzo ważny punkt zakupów i warto przeznaczyć na niego większą kwotę oraz dobrze przejrzeć dostępne oferty. Dobry plecak dla dziecka nie jest ciężki, dzięki czemu nie będzie dodatkowym obciążeniem dla malucha. Dobrze jeśli jego tylna część jest wzmacniana i profilowana, ponieważ pomaga to w zachowaniu wyprostowanej postawy i uniknięciu pogłębiania wad postawy. Dobry plecak jest wykonany z nieprzemakalnych, wytrzymałych materiałów, które poradzą sobie nie tylko z powrotami dziecka w deszczu ale również z ewentualnym rzucaniem go na podłogę. Gwarantuje to jego dłuższą żywotność oraz zachowanie stałej formy. Równie ważne jest to, że miał dużo przegródek na buty, strój na zajęcia wychowania fizycznego, śniadaniówkę, napój, książki i zeszyty. Pomoże uniknąć to bałaganu i zachować porządek. Wiele z ofert plecaków dostępnych na rynku oferuje ozdobienie plecaka grafiką z ulubionych bajek malucha. Dzięki takiej personalizacji, dziecko będzie bardziej dbało i troszczyło się o własny plecaczek.

Strój na WF

Podstawowy strój na wychowanie fizyczne składa się z białej koszulki z krótkim rękawem, czarnych lub granatowych spodenek i trampek o białej lub cielistej podeszwie. Warto kupić co najmniej dwie białe koszulki z wysokiej jakości bawełny, która zapewni komfort noszenia. Spodenki powinny być kupowane według preferencji dziecka, zależnie czy lepiej czuje się w krótkich czy jednak dłuższych spodniach dresowych. Tutaj warto postawić na neutralne kolory takie jak czerń, granat czy odcienie szarości. Oprócz tego spodenki podobnie jak koszulka, powinny być gładkie, bez wielkich logo, symboli czy wzorów. 

Trampki można dostać już od 30 złotych, jednak warto wybrać takie z profilowaną wkładką, która zapewni właściwe ułożenie stopy w bucie oraz pomoże odciążyć stawy.

Obuwie zmienne do szkoły

Wiele szkół wymaga zakupu zmiennego obuwia, w którym dziecko będzie poruszać się po szkole. Można zdecydować się na trampki z gumową podeszwą, jednak często szkoła zastrzega, że kolor podeszwy obuwia zmiennego powinien być biały albo cielisty, aby nie rysować parkietu. Mogą to być również kapcie szkolne, z profilowaną wkładką, która jest dużo zdrowsza dla stopy dziecka od zwykłej wkładki do obuwia. 

fot. Pexels.com

 

Bidon i śniadaniówka

Bardzo ważnym zakupem są produkty do przechowywania żywności dla dziecka. Dobrze, żeby były wykonane z wysokiej jakości tworzywa, dzięki czemu będą dużo trwalsze i zdrowsze dla dziecka. Warto zaopatrzyć dziecko w bidon z filtrem, dzięki któremu można filtrować wodę bezpośrednio z kranu i od razu ją pić. 

 

Worek na strój sportowy

Dodatkowym zakupem jest również worek na WF, w którym dziecko będzie przechowywać swój strój. Dobrym pomysłem jest znaleźć worek z osobną częścią na przechowywanie obuwia i osobną na strój. Pozwoli to przechowywać czyste ubrania i nie brudzić ich od podeszwy butów. Jest to również dobre rozwiązanie ze względów higienicznych. 

 

Kosmetyczka

Warto przygotować i zabezpieczyć dziecko w drobne środki higieniczne takie jak chusteczki higieniczne, płyn do dezynfekcji rąk, mokre chusteczki i papier toaletowy. Oprócz tego, w wielu szkołach regularnie przeprowadzana jest higienizacja i fluoryzacja zębów więc niezbędna będzie szczoteczka do mycia zębów z opakowaniem ochronnym. Do kosmetyczki można dołożyć również małe lusterko 

 

Koszty wyprawki dla dziecka

Koszty wahają się w zależności od jakości wybieranych produktów jednak podstawowy koszt to orientacyjnie 1000 zł. Składa się na niego koszt plecaka (od 100 zł), podręczniki (nawet do 500 zł), przybory szkolne (100 – 200 zł), strój sportowy z butami (do 200 zł), kapcie szkolne (100 – 200 zł). 

fot. Pexels.com

Czy to już wszystko?

Niewątpliwie, poza podstawowymi rzeczami nauczyciel może wskazać dodatkowe rzeczy, które okażą się niezbędne podczas zajęć, dlatego wyprawka szkolna będzie uzupełniana w ciągu roku. Można poczekać z częścią zakupów do pierwszego spotkania z rodzicami, podczas którego wychowawca powinien określić, czego dzieci będą potrzebować. Jest to szczególnie istotne, kiedy szkoła nie udostępniła w internecie wymagań dotyczących wyprawki dla pierwszoklasisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here