fot. Pixabay.com

Kto z nas nie potrzebuje kawy, żeby rano wstać i jakoś żyć? Kto z nas nie kocha zapachu świeżo mielonej kawy unoszącego się w mieszkaniu w ciągu tych najpiękniejszy dni w roku – dni wolnych od pracy? Jeżeli nie znasz jeszcze tego uczucia, a chcesz poznać, musisz zainteresować się zakupem własnego ekspresu do kawy. Każdy moment, żeby porzucić kawę na stacji benzynowej czy kawy z Żabki jest dobry na rzecz własnej pysznej kawusi. Jeżeli chcesz nie żałować swojego zakupu, musisz wiedzieć, jaki ekspres do kawy kupić i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

Ekspres do kawy – na co zwrócić uwagę?

 

Przede wszystkim – cena. Zdecyduj, ile chcesz przeznaczyć na swój nowy sprzęt. Po drugie – rodzaj. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów ekspresów do kawy. Zapoznaj się ze szczegółami, a później zdecyduj, który jest najbardziej odpowiedni do domowej kuchni. 

fot. Pixabay.com

Rodzaje ekspresów:

  • przelewowy ekspres,
  • kawiarki,
  • ekspres ciśnieniowy,
  • na kapsułki,
  • mieszany.

Ekspres przelewowy 

To jeden z najtańszych sposobów na domową kawę bez fusów. Koszty utrzymania również są bardzo niskie.

Kawa w smaku przypomina kawę mielonę, którą wystarczy zalać wodą i dolać mleka. Jednak dzięki filtrowi nie ma w niej fusów  Taki najczęściej zbudowany jest ze zbiornika na wodę, pojemnika na kawę i filtra – przeważnie jednorazowego papierowego lub siatki, którą trzeba umyć. Najważniejszym elementem jest szklany dzbanek oraz płyta grzewcza. 

Istnieją również wady takiego ekspresu, np. Sam proces może trochę trwać, jeżeli chcemy świeżo zmieloną kawę, musimy sami ją zmielić własnym młynkiem. Podobnie mleko należy dodać osobiście w porównaniu do innych ekspresów.

Zobacz również: czy warto kupować ekspres przelewowy i jeżeli tak, to jaki kupić

fot. Pixabay.com

Kawiarki

 

Najprostszą formą przygotowywania kawy pod ciśnieniem jest kawiarka. Jest nazywana również makinetką, a oryginalnie moką, często również kupresem, kafetierką czy właśnie kawiarką. Jest to ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy. który parzy kawę, przepuszczając przez mielone ziarna wrzącą wodę pod ciśnieniem.

 

Parzenie kawy tą metodą trwa od 5 do 15 minut. Kawiarkę ustawia się na niewielkim ogniu. Jeśli posiada się kuchenkę indukcyjną, trzeba zaopatrzyć się w urządzenie specjalnie do niej przystosowane. Są też kawiarki elektryczne, które posiadają bazę grzejącą. 

Wadą kawiarki jest dość pracochłonne i czasochłonne przygotowywanie kawy, podobnie jak mycie urządzenia. Jej największą zaletą jest niska cena zakupu i brak dodatkowych kosztów.

Ekspres kolbowy

Taki ekspres jest bardziej “baristyczny”, można powiedzieć. Pozwala na kontrolę każdego etapu podczas procesu parzenia kawy. Począwszy od własnego doboru ziaren, stopnia zmielenia, aż do ubicia. To rozwiązanie dla tych, którzy czerpią przyjemność z parzenia kawy i lubią mieć pełną kontrolę nad całym procesem.

Ekspres na kapsułki

Korzystanie z ekspresu na kapsułki na pewno jest łatwiejsze niż korzystanie z automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Nie zawierają tak dużo elementów, więc czyszczenie ich jest o wiele prostsze. Żeby zrobić kawę, wystarczy wyciągnąć zużytą kapsułkę, włożyć nową i nacisnąć przycisk. 

Samo urządzenie ma dość niską cenę, jednak trzeba do niej dokupować stosunkowo drogie kapsułki. Co więcej, z reguły kupując ekspres danej marki, trzeba liczyć się z tym, że kapsułki również będą tej samej marki. Największą wadą tych urządzeń jest to, że kawa nigdy nie będzie świeżo mielona, przez co smak takich kaw nie będzie taka sama jak z innych ekspresów. Podobnie z mlekiem. Możemy używać świeżego mleka, ale do tego najlepiej dokupić spieniacz albo kupować napój z mlekiem w proszku.

fot. Pixabay.com

Ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem

To najdroższe ze wszystkich rodzajów ekspresów. Z takich korzystają prawdziwe kawiarnie, restauracje, ale i stacje benzynowe. Kawa świeżo mielona ze spienionym mlekiem zdecydowanie smakuje najlepiej. Jednak ceny takich urządzeń są często zatrważające. 

Dowiedz się również, jaki ekspres ciśnieniowy kupić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here