fot. Pixabay.com

Szukasz odpowiedniego ekspresu do swojego domu? Jeżeli nie zamierzasz przeznaczać majątku swojego życia na dobrą kawę, a jedyne,co ci przeszkadza w twojej, to fusy, ekspres przelewowy to może być jakiś pomysł. Dowiedz się, czy warto kupować ekspres przelewowy i jeżeli tak, to jaki kupić?

fot. Pixabay.com

To jeden z najtańszych sposobów na domową kawę bez fusów. Koszty utrzymania również są bardzo niskie. Główny koszt to niedrogie, papierowe filtry, jeżeli w takie nasz ekspres jest wyposażony. Co więcej, płyta grzewcza na długo utrzymuje wysoką temperaturę zaparzonej kawy (w przypadku termosu – nawet do 4 godzin). Możemy sami ustalać, ile chcemy wsypać kawy, a przede wszystkim istnieje możliwość jednorazowego przygotowania większej ilości kaw niż w przypadku innych ekspresów. Można w nim przyrządzać herbaty czy różne napary z ziół.

Ekspres przelewowy – czy warto?

 

Kawa w smaku przypomina kawę mielonę, którą wystarczy zalać wodą i dolać mleka. Jednak dzięki filtrowi nie ma w niej fusów  Taki najczęściej zbudowany jest ze zbiornika na wodę, pojemnika na kawę i filtra – przeważnie jednorazowego papierowego lub siatki, którą trzeba umyć. Najważniejszym elementem jest szklany dzbanek oraz płyta grzewcza. 

Ekspresy przelewowe są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość kawy mielonej do pojemnika z filtrem i wcisnąć odpowiedni przycisk. Ekspres zalewa ją dozowanym wrzątkiem i powoli przesącza się do dzbanka na dole. Taki sposób parzenia powoduje, że napój zawiera więcej kofeiny niż w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego.

Wady ekspresów przelewowych

 

Są na kawę mieloną, a ponieważ wiadomo, że najlepsza jest kawa ze świeżo zmielonych ziaren, więc trzeba mieć też młynek i każdorazowo mielić kawę w ziarenkach. Chyba że wybierzemy już zmieloną kawę, tylko wtedy rezygnujemy już z tego smaku dopiero co zmielonej kawy.

Sam proces przyrządzania kawy jest dość długi pracochłonny. Zazwyczaj wymaga kupowania i wymiany lub czyszczenia filtra. Do tego całość jest trzeba myć za każdym razem. Mielenie kawy może również trochę zajmować.

Mleko trzeba dodać samemu.

Przygotowana kawa zawiera toksyny (substancje gorzkie i kwasy) i ma wysoką zawartość kofeiny (prawie dwa razy więcej niż kawa z ekspresu ciśnieniowego).

Jaki ekspres przelewowy kupić?

Jest sporo firm oferujących takie ekspresy. Zaczynając od własnych marek hipermarketów jak produkty chociażby Biedronki po takie jak Philips czy Bosh.

Wg jednego rankingu najlepiej zainteresować się takimi produktami:

  • Philips HD7459/20.
  • Bosch CompactClass TKA3A034.
  • Philips Metal ThermInox HD7546/20.
  • Philips HD7761/00.
  • Melitta Aroma Fresh 1021-01

Warto kierować się takimi parametrami jak pojemność dzbanka. Powinniśmy wybierać taki, który nam najbardziej odpowiada. Jeżeli będziemy korzystać z ekspresu dla 5 kaw, warto wybrać większy, analogicznie duży dzbanek nie będzie potrzebny dla jednej osoby, która sporadycznie pije kawę. Tak samo, czy nasz ekspres jest wyposażony w termos czy dzbanek. Termos może utrzymać wysoką temperaturę naszego napoju przez kilka godzin. 

fot. Pixabay.com

Ekspres przelewowy – czy warto go kupić? 

Ogólnie jeżeli niewymagający z nas kawosze, a naszym znajomym wystarczy po prostu kawa podczas spotkania, tak! W takiej sytuacji nie warto w ogóle przepłacać na drogi ekspres ciśnieniowy, tylko po to, żeby się nim popisać. Co już było zaznaczone powyżej, można również w takim przygotowywać pyszne herbatki i różne napary. Przede wszystkim najkorzystniejsza jest cena. Zaczyna się już od 70 zł, czasami może i mniej, a w zamian dostajemy dobrą kawę – bez fusów!

 

Poznaj również inne rodzaje ekspresów do kawy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here