fot. Pexels.com

Zakup nowej pralki to często spore przedsięwzięcie. Mnogość ofert dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru. Wybranie odpowiedniej pralki nie przepłacając może być nie lada wyczynem, jednak dzięki kilku sprawdzonym wskazówką nie będzie stanowić to większego problemu. Czym kierować się podczas zakupu? Na jakie funkcje zwrócić uwagę? Jak nie przepłacić?

Dobry plan

Pierwszym krokiem szukając pralki idealnej to opracowanie planu działania. Należy ustalić budżet, którego chcemy się trzymać, zastanowić się nad najważniejszymi funkcjami, zastanowić się, ile osób będzie korzystać z pralki (dzięki temu dużo łatwiej będzie dobrać wielkość wsadu), czy zależy nam na pralce ładowanej od góry czy od przodu i ile miejsca możemy na nią przeznaczyć.

fot. Pexels.com

Ładowność i wielkość

Podstawowe kryteria, którymi kierujemy się przy wyborze pralki. Co ciekawe, pralki ładowane od góry niezależnie od producenta czy marki mają zawsze takie same wymiary w przeciwieństwie do tych ładowanych od frontu. 

Każda pralka ma określoną ładowność i zakres obrotów. Najpopularniejszą opcją jest wsad na 6 kg prania. Odpowiada on trzyosobowej rodzinie robiącej min. Raz w tygodniu pranie. 

Najmniejsza dostępna ładowność to 4 kg, która występuje w ultra wąskich pralkach. To pojemność idealna dla osób mieszkających samemu, którym zależy na wąskiej pralce, która zmieści się praktycznie wszędzie. Jednak minusem jest fakt, że pranie kołder, kocy czy firan może być problematyczne. 

Standardowy wsad 5 – 6 kg cechuje przeciętne i popularne pralki, których ceny wahają się między 800, a 1500 zł. To pralka wystarczająca dla 2 – 3 osób, które nie mają specjalnych wymagań.

Wsad 7 – 8 kg to pojemność pralki odpowiednia dla 4 osobowej rodziny, która pierze stosunkowo często. Tego typu pralki mają zakres obrotów między 1000 – 1300 a ich cena zaczyna się od 1300 zł.

Pralki powyżej 9 kg pojemności to tak zwane pełnowymiarowe pralki, których ceny zaczynają się od 1400 zł. To propozycja dla osób, które cenią sobie pranie rzeczy większych gabarytów i w większych ilościach.

fot. Pexels.com

Koszty eksploatacji

Większość osób licząc koszty pralki kalkuluje również eksploatację wody i prądu. Oczywiście, zależy nam na jak najniższych kosztach ponoszonych z tego tytułu dlatego staramy się wybierać egzemplarze o względnie wysokiej lub wysokiej klasie energetycznej. Jednak według statystycznego zużycia, nie są bardzo zróżnicowane. Decyzja o produkcie z wyższej klasy energetycznej nie jest bardzo opłacalna ze względu na te niewielkie różnice.

Silnik

W pralkach wyróżniamy 2 rodzaje silników: szczotkowe i bezszczotkowe. Silniki szczotkowe są stosowane w najtańszych modelach urządzeń i ich gwarancja wynosi 2-3 lata. Poza tym są stosunkowo głośne w odróżnieniu od silników bezszczotkowych, czyli tzw. Inwerterowych, których silniki pracują dużo ciszej, co jest szczególnie odczuwane podczas wirowania. Dodatkowo silniki te są dużo wydajniejsze i droższe, co przekłada się na ich nawet 20 letnią gwarancję. 

Warto przemyśleć wybór pralki pod kątem silnika i w ramach możliwości zdecydować się na urządzenie z silnikiem bezszczotkowym, co gwarantuję zdecydowanie dłuższą żywotność sprzętu.

fot. Pexels.com

Rodzaje załadunku

Pralki ładowane od góry to świetna propozycja dla małych łazienek. Szerokość tego typu sprzętu to 40 centymetrów, dlatego świetnie wpasowuje się w małe wnętrza. Ładowanie od góry również pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Dodatkowo, taką pralkę można ustawiać swobodnie bokiem i tyłem do ściany.  Mniejsza pralka to również mniejszy wydatek rzędu 800 – 1500 złotych. To świetna propozycja dla 2-3 osobowych rodzin i studentów, którzy nie wymagają bardzo wysokich parametrów, ale urządzenia spełniającego oczekiwania w stosunkowo korzystnej cenie.

Pralki ładowane od frontu to najpopularniejszy i najczęściej spotykany typ pralek. Oferują one najlepsze parametry i mnóstwo dodatkowych funkcji. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest możliwość wykorzystania wolnej przestrzeni na górze do przechowywania różnych akcesoriów czy płynów do prania. Oprócz tego pralki ładowane od frontu są przeznaczone również pod zabudowę i spokojnie w takiej formie możemy je spotkać w kuchni czy łazience. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dodatkowo warto przyjrzeć się oferowanym przez producenta trybom prania. Poza podstawowymi trybami warto zwrócić uwagę czy pralka ma tryb dziecięcy, odplamiania, nocny, delikatny, prania ręcznego, antyalergiczny czy ekonomiczny. Różni producenci mogą różnie nazywać określone tryby, jednak przed zakupem istnieje możliwość zapoznania się z instrukcją obsługi urządzenia, w której powinny być zawarte i szczegółowo rozpisane wszystkie dostępne tryby pracy urządzenia.

Ciekawe i warte zainteresowania funkcje prania to m.in. tworzenie mniejszej liczby zagnieceń, kontrola rodzicielska, dodawanie ubrań do bębna w trakcie prania, automatyczne dozowania środka piorącego czy programowanie czasu prania.

fot. Pexels.com

Decyzja dotycząca zakupu pralki to wybór na 4 – 5 lat. Zależnie od potrzeb i preferencji każdy znajdzie coś dla siebie i w tańszych i droższych przedziałach cenowych. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje występujące w danym modelu pralki, ponieważ wpływają one na wygodę korzystania z urządzenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here