fot. Pexels.com

Zakup lodówki to ważny wydatek dla gospodarstwa domowego, ponieważ to w lodówce przechowujemy produkty, które spożywamy. Sprawna lodówka, dobrej jakości to gwarancja zachowania świeżych produktów i bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Jak wybierać lodówkę? Czym kierować się podczas zakupu?

fot. Pexels.com

Budżet

Podstawowym krokiem podczas planowania zakupu lodówki jest oszacowanie dostępnego budżetu. Dodatkowo należy zastanowić się, jakie potrzeby dany sprzęt ma spełniać, gdzie ma być usytuowana i ile miejsca możemy na nią przeznaczyć, czy interesuje nas model do zabudowy czy wolnostojący i ile osób będzie z niego korzystać. To podstawowe informacje, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru w zakupie sprzętu domowego.

Rodzaje lodówek

Lodówki wolnostojące to najczęściej wybierany sprzęt, który możemy zaobserwować w wielu domach. Dzielimy je na jednodrzwiowe, dwudrzwiowe (chłodziarko – zamrażarki), French door i multidoor.

Jednodrzwiowe – najtańsza opcja, w której mini zamrażarkę znajdziemy wewnątrz urządzenia. 

Dwudrzwiowe, czyli chłodziarko – zamrażarki – droższa opcja dostępna od ok. 1500 zł, w której część lodówki jest mniejsza po jednej stronie a po drugiej mamy zamrażarkę. W tego typu urządzeniach wbudowane są również kostkarki w skrzydłach drzwi

Frenchdoor – lodówki trzy i czterodrzwiowe, które w górnej części znajduje się dwudrzwiowa lodówka a w dolnej szufladowa zamrażarka. 

Multidoor – największa i najpraktyczniejsza z lodówek, idealna dla rodzin z dziećmi; niezwykle pojemna; część górna i część dolna jest dwudrzwiowa. 

Lodówki do zabudowy – często droższe od modeli wolnostojących, często są również mniejsze. Są przystosowane do wbudowania ich w zabudowę kuchenną, dlatego muszą być idealnie wymierzone pod projekt kuchni.

Energooszczędność

Lodówka jest urządzeniem stale podłączonym do źródła prądu, dlatego bardzo ważne jest wybranie modeli o wysokiej klasie energetycznej. Tego typu modele pobierają mniej prądu i pozwalają zaoszczędzić spore sumy w ciągu roku. Oczywiście wielkość i energooszczędność mają największy wpływ na cenę urządzenia, ale koszty te potrafią się zwrócić w skali użytkowania sprzętu. Aktualnie świetnej jakości sprzęt (również pod kątem poboru energii) można znaleźć do 2500 zł. 

fot. Pexels.com

Funkcjonalność

Jedną z najważniejszych funkcji współcześnie produkowanych lodówek jest obecność funkcji no frost, która uniemożliwia osadzanie się szronu wewnątrz sprzętu. Dzięki cyrkulacji powietrza nadmierna wilgoć jest skraplana i usuwana z wnętrza lodówki. Wpływa to znacząco na utrzymania wilgotności wewnątrz na optymalnym poziomie. Przekłada się to na zmniejszenie namnażania się drobnoustrojów w środku oraz przedłużenie świeżości jedzenia. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność oddzielnych termostatów, dzięki czemu można samodzielnie dostosowywać temperaturę wewnątrz lodówki i zamrażarki. 

Warto również zwrócić uwagę na obecność komór świeżości i komory zero w sprzęcie. Komory zero pozwalają na utrzymanie stałej, niskiej temperatury w jej wnętrzu, dzięki czemu jakość i świeżość produktów wewnątrz jest znacznie przedłużona. Komory świeżości pomagają utrzymać optymalną wilgotność, aby przechowywane w nich warzywa i owoce miały przedłużony termin przydatności do spożycia, nawet o kilka dni.

W wielu urządzeniach wbudowana powłoka antybakteryjna pozwala na zachowanie bezpiecznych warunków do przechowywania żywności, to bardzo ważne.

Dodatkowymi funkcjami, na które warto zwrócić uwagę to:

  • ciche zamykanie drzwi lodówki, które pozwala wyhamować zamykające się drzwi i zamknąć je bez trzaskania.   
  • Szybkie chłodzenie napojów i potraw bez konieczności czekania kilku godzin
  • Funkcja Holiday przydatna podczas dłuższych wyjazdów, która obniża zużycie kosztów poboru energii, dzięki czemu nie musimy opróżniać i rozmrażać jej wnętrza przed wyjazdem
  • Convert active – funkcja umożliwiająca zamienienie zamrażarki w chłodziarkę, gdy potrzebne jest więcej miejsca do przechowywania dań w lodówce, a zamrażarka jest opróżniona
  • Osobna szuflada do przechowywania mięsa to rozwiązanie, które pozwala przedłużyć jego trwałość bez potrzeby mrożenia

 

Dodatkowym ważnym aspektem wyboru sprzętu domowego jest poziom hałasu jaki emituje. Większość współczesnych urządzeń generuje hałas podobny do szmeru jednak znajdziemy również takie, które są niezwykle głośne. Warto mieć to na uwadze decydując się na zakup i znaleźć w instrukcji informacje na temat częstotliwości emitowanego hałasu. 

Dodatkowe urządzenia

 

Wiele współcześnie produkowanych lodówek zawiera w sobie kostkarkę do lodu, dystrybutor wody lub minibar. To dodatkowe urozmaicenie sprzętu, które również wpływa na jego cenę. 

Kostkarka to świetna propozycja dla wielbicieli zimnych napojów oraz drinków, których przygotowanie oparte jest na dodaniu lodu.

Dystrybutor wody świetnie sprawdzi się u osób chcących ograniczyć zużycie plastiku i picia wody butelkowanej.

Minibar to osobna przestrzeń w chłodziarce przeznaczona do chłodzenia butelek wina. To opcja dla osób, które nie chcą kupować sprzętu dedykowanego tego typu działaniom, ale wolą mieć wszystko w jednym. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here