fot. Pexels.com

Szukasz idealnej drukarki dla ciebie do sporadycznego drukowania czy szukasz drukarki dla swojej firmy? Otóż jest różnica. Jeżeli zależy ci na ergonomii, musisz zastanowić się, do czego będziesz używać swojego nowego urządzenia. Z jednej strony drukarka laserowa ma swoje wady, a z drugiej strony zalety ma drukarka atramentowa. Którą zatem wyvrać. Czym różni się drukarka laserowa od atramentowej?

 

Drukowanie zdjęć – jaka drukarka?

Krótko mówiąc, jeśli chcesz drukować żywe zdjęcia o jakości eksponatów, szukaj dobrej profesjonalnej fotograficznej drukarki atramentowej, która zapewnia obrazy o wysokiej rozdzielczości. Jeśli potrzebujesz niezawodnej drukarki, która może drukować ostre dokumenty, to drukarka laserowa jest tym, czego potrzebujesz.

Powszechnie uważa się, że drukarki atramentowe są lepsze w przypadku kolorowych obrazów, a drukarki laserowe są najlepsze w przypadku tekstu czarno-białego. Technologia zastosowana w obu drukarkach określa również ograniczenia, jakie mają, jeśli chodzi o jakość wyników drukowania. Ta różnica jest bardziej widoczna podczas drukowania profesjonalnych zdjęć o wysokiej rozdzielczości.

Postępy w technologii drukarek pozwoliły kolorowym drukarkom laserowym na tworzenie imponujących kolorowych zdjęć. Chociaż drukarki atramentowe wciąż wygrywają z laserami, jeśli chodzi o zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, charakteryzujące się niesamowitymi odcieniami i głębią kolorów, kolorowe drukarki laserowe są teraz opcją do rozważenia dla tych, którzy chcą drukować kolorowe obrazy średniej jakości, ciesząc się niezawodnością, wytrzymałością i korzyściami ekonomicznymi drukarki laserowej.

fot. Pexels.com

Drukarki monochromatyczne

W skrócie:

Drukarki laserowe monochromatyczne: doskonałe do druku tekstu i dokumentów
Kolorowe drukarki laserowe: Doskonałe do drukowania tekstu, dokumentów i drukowania kolorowych obrazów średniej jakości (np. Rodzinne zdjęcia do użytku osobistego).
Fotograficzne drukarki atramentowe: doskonałe do drukowania wysokiej jakości zdjęć o szerokiej gamie kolorów i głębi tonalnej. Najlepsze przy drukowaniu wydruków z galerii zdjęć.

Szybkość drukowania

Drukarki laserowe są zbudowane tak, aby sprostać wymaganiom miejsca pracy, dzięki czemu są zaprojektowane tak, aby drukować szybciej (od 15 do 100 stron na minutę lub ppm), podczas gdy drukarki atramentowe drukują wolniej z prędkością około 16 stron na minutę. Ponieważ drukarki laserowe są szybsze, są w stanie wyprodukować więcej dokumentów w porównaniu do drukarek atramentowych, a zatem mają większą miesięczną objętość druku.

Drukarki laserowe: od 15 do 100 stron / minutę, czyli ogólnie potrafią drukować bardzo szybko
Drukarki atramentowe: 16 stron / minutę

fot. Pexels.com

Która drukarka jest tańsza?

Maksymalny miesięczny cykl pracy w porównaniu z zalecaną miesięczną liczbą wydruków
Konsumenci często mylą, którą liczbę należy kierować, oceniając, ile naprawdę powinni drukować na swoich drukarkach, aby utrzymać je w optymalnym stanie. Skorzystajmy z okazji, aby wyjaśnić różnicę między maksymalnym miesięcznym cyklem pracy a zalecaną miesięczną liczbą wydruków.

Maksymalny miesięczny cykl pracy określa, ile Twoja drukarka może wydrukować w miesiącu bez powodowania uszkodzeń jej części.
Zalecany miesięczny wolumen wydruków to ilość, jaką należy drukować co miesiąc, aby zapewnić optymalną wydajność drukarki.
Drukowanie przy maksymalnym miesięcznym cyklu pracy może spowodować, że drukarka zakończy pracę znacznie wcześniej, niż się spodziewasz. Zamiast tego staraj się nie przekraczać zalecanej miesięcznej liczby wydruków, aby drukarka była dłużej.

Wydajność

Wkłady z tonerem mogą drukować znacznie większą ilość stron niż wkłady atramentowe, więc tonery działają dłużej niż wkłady atramentowe. Większość wkładów atramentowych zawiera atrament, który zwykle wystarcza na wydrukowanie od 135 do 1000 stron. Wydajność kaset z tonerem może wynosić od 2000 do nawet 10 000!

Jednak drukarki z pojemnikiem na atrament pozwalają użytkownikom drukarek atramentowych cieszyć się większą ilością atramentu w drukarce, dzięki czemu nie muszą wymieniać wkładów. W przypadku drukarek Epson i Canon z pojemnikami z atramentem używa się wkładów do butelek z atramentem zamiast wkładów, a jeden wkład do butelek z atramentem może wydrukować około 6000 stron. Drukarki Brother z pojemnikami na atrament nadal używają wkładów, ale większe, które mieszczą więcej atramentu. Jeden z największych wkładów atramentowych firmy Brother może wydrukować do 6000 stron. To dużo stron jak na drukarkę atramentową!

fot. Pexels.com

Jednak warto wspomnieć, że tak duża ilość atramentu w drukarce atramentowej miałaby sens tylko wtedy, gdy drukujesz regularnie.

Drukarki ze zbiornikiem atramentu są nadal drukarkami atramentowymi, więc nadal dziedziczą wady technologii, takie jak wysychanie atramentu i zatkanie dysz. Jeśli chcesz uniknąć częstej wymiany wkładów, ale nie masz pewności, czy będziesz regularnie drukować, zalecamy skorzystanie z kolorowej drukarki laserowej. Jeśli codziennie będziesz drukować wiele kolorowych dokumentów, dobrym rozwiązaniem są drukarki z pojemnikiem na atrament.

Ale uważaj na brudne tanie drukarki atramentowe. Te tanie modele charakteryzują się wysokim kosztem w przeliczeniu na stronę i wykorzystują wkłady, które mogą wydrukować tylko kilkaset stron, które w końcu będą wymagały częstej wymiany wkładów. Zanim się zorientujesz, już wydałeś więcej na wkłady atramentowe niż na samą drukarkę.

W porównaniu z drukarkami laserowymi drukarki atramentowe mają niższą cenę częściowo z powodu – drukarki atramentowe mają minimalną żywotność 3 lata, podczas gdy drukarki laserowe mają żywotność co najmniej 5 lat – a to wszystko zależy od częstotliwości użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here