fot. Pixabay.com

Każde mieszkanie wymaga sprzątania. Regularnego, tak co najmniej raz na przed świętami i jak goście przyjdą. Zamiatanie kurzu czy mycie okien to jedno, a sprzątanie podłogi to drugie. Z tego powodu warto zadbać o dobry odkurzacz, żeby nie musieć biegać z miotłą – chociaż na pewno ma to swój urok (na przykład wielki pokaz taneczny czy używanie go jako środka transportu na zlot czarownic). Jeżeli jesteś na etapie wybierania odpowiedniego odkurzacza, powinieneś wiedzieć, jakie są dostępne rynku. Z tego powodu przygotowaliśmy najpotrzebniejsze informacje. Dowiedz się, jak kupować odkurzacz i na co zwracać uwagę podczas wybierania.

fot. Pixabay.com

Odkurzacze bezprzewodowe – stojące

Odkurzacze pionowe, inaczej również bezprzewodowe są obecnie bardzo często spotykanym stylem w domach. Zazwyczaj mają dźwignię nożną, która służy do zmieniania kąta nachylenia i zwinności.

Funkcje i ceny różnią się znacznie w tej kategorii, tak na przykład Electrolux Precision Brushroll Clean za ma dwie przystawki, Dyson Cinetic Big Ball ma dziewięć – ale z reguły te pełnowymiarowe odkurzacze działają lepiej niż ich mniejsze odpowiedniki, więc pionowe dobrze pasują, jeśli zależy Ci na czystości.

Średnia cena: 150 zł – 600 zł

Zalety: Pozycja wyprostowana, kosze lub worki zbierają śmieci, zwykle dostarczane z akcesoriami, wygodne, nie ma kabla, więc nie przeszkadza

Wady: trudny do przechowywania.

fot. Pixabay.com

Odkurzacz tradycyjny

Odkurzacze tradycyjne czy inaczej workowe to te najbardziej popularne. Prawdopodobnie każdy taki co najmniej widział. Są nieco bardziej uniwersalne niż stojące, ponieważ możesz podnieść kanister i zabrać go gdziekolwiek chcesz. Wadą jednak jest zdecydowanie kabel, który nie zawsze wystarczał albo plątał się między nogami. 

Średnia cena: 150 zł – 1000 zł

Większość modeli oferuje takie same lub podobne opcje czyszczenia. Co więcej, są lżejsze niż stojące, ale te trzeba podnosić, żeby przenieść z jednego miejsca do drugiego. A co najgorsze, trzeba schylać się, żeby go schować, przenosić czy wyciągnąć rurę. 

fot. Pixabay.com

Robot

To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, jednocześnie najdroższe. Są nowością na rynku odkurzaczy. Pomagają utrzymać podłogi w czystości. Odkurzacze nie czyszczą tak dobrze, jak pełnowymiarowe modele, ale przynajmniej radzą sobie wystarczająco dobrze, żeby być zadowolonym. Co więcej, producenci nadal pracują nad tym, żeby roboty dawały jak najlepsze efekty.

Średnia cena: 400 zł – 3000 zł

Cechy: Zasilanie bateryjne ze stacją dokującą, bezprzewodowe, sterowane czujnikami, zautomatyzowane za pomocą funkcji planowania, różne tryby czyszczenia, wiele z nich może czyścić zarówno dywany, jak i gołe podłogi, niektóre mają nawet aplikacje, dzięki czemu są sterowane telefonem.

Zobacz również: najlepsze odkurzacze roboty

 

Ręczne odkurzacze

Te małe mini odkurzacze są świetne do mniejszych prac. Niektóre są bezprzewodowe, więc dobrze sprawdzają się w przypadku szybkiego i łatwego czyszczenia. Idealnie sprawdzą się do czyszczenia samochodów podczas podróży (choć można skorzystać z odkurzaczy na stacjach benzynowych). Jest to również świetne uzupełnienie, jeśli twój główny odkurzacz nie oferuje wielu akcesoriów lub jeśli wolisz nie wyciągać dużego odkurzacza za każdym razem, gdy zauważysz bałagan.

Średnia cena: 150 zł – 400 zł

Kluczowe cechy: Lekki i niezwykle łatwy do przechowywania. Niektóre są bezprzewodowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here