fot. Pexels.com

Kupowanie nowego telefonu to nielada wyzwanie. Na rynku jest kilkadziesiąt marek, które oferują jak nie setki modeli. Wybór jest ogromny. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę ważne dla nas aspekty, wyjdzie tylko kilka idealnych smartfonów. Najważniejsze jest ustalić, do czego ten telefon będzie potrzebny i na co zwracamy uwagę. Czy na przykład istotny jest najlepszy aparat czy chociażby ekran o wysokiej rozdzielczości. Jeżeli nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie smarfona, zajrzyj na ten poradnik. Dowiedz się, jak kupić telefon!

fot. Pexels.com

Wydajność – jaki najszybszy telefon?

Procesor smartfona jest odpowiedzialny za każdy proces, jaki zachodzi w urządzeniu. Zasadniczo można powiedzieć, że jest to mózg systemu. Większość z dostępnych procesorów jest również wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji, które sprawiają, że telefon już nie jest zwykłym telefonem, a inteligentnym telefonem. Zapamiętuje preferencje użytkownika i staje się bardziej spersonalizowany.

Wydajny procesor nie tylko umożliwia bezproblemowe działanie urządzenia, ale jest także w stanie ulepszyć inne czynniki. Jednym z przykładów jest przetwarzanie obrazu. Na przykład telefony Samsung występują w dwóch wariantach – jeden z chipsetem Snapdragon (najnowszy to Snapdragon 865+). Dostępny jest na amerykański i azjatycki rynek zbytu. Drugi wykorzystuje wewnętrzny procesor firmy Samsung Exynos (najnowszy to Exynos 990). Niektórzy recenzenci wyraźnie stwierdzili, że istnieje namacalna różnica nie tylko w mocy przetwarzania tych dwóch wariantów, ale Snapdragon jest znacznie szybszy, ale także w zdolnościach przetwarzania obrazu.

Tak więc, wybierając smartfon, ważne jest, aby wiedzieć, na jakim procesorze chcesz pracować. Popularne z nich to Snapdragon, Apple A13 Bionic, Exynos 990 i Kirin 990. Procesory Apple są znane ze swojej surowej mocy obliczeniowej, a procesory Snapdragon są najbliższym odpowiednikiem w dziedzinie Androida. Masz również procesory o niższej mocy do urządzeń średniej klasy i budżetowych, takich jak Snapdragon 730 i 730G, Snapdragon 675, MediaTek Helio G90T i G85 i inne, które są powszechnie spotykane w tańszych smartfonach 2020. Jeśli masz ograniczony budżet i nie masz nic przeciwko poświęceniu części energii, aby zaoszczędzić pieniądze, rozważ zakup telefonów z jednym z tych procesorów, ponieważ znacznie obniżają one koszty.

Oczywiście dotyczy to tylko osób, którym zależy na ogromnej mocy obliczeniowej telefonu. Ktoś, kto będzie wykorzystywać smartfon do wysyłania obrazków i odbierania telefonów, nie musi się przejmować mocnym procesorem.

fot. Pixabay.com

 

System operacyjny – jaki smarfon?

Na światowym rynku tak naprawdę sprowadza się do dwóch opcji – Android lub iOS. Jeśli jesteś kimś, kto lubi majstrować przy swoim urządzeniu i dostosowywać je do swoich potrzeb, zdecydowanie lepszy będzie Android. Jeśli podoba Ci się prosty, wydajny system operacyjny, który otrzymuje ciągłe aktualizacje oprogramowania i jest obsługiwany przez dłuższy okres, to już iOS. Oba systemy są naprawdę silne i wydajne. Jednak w Polsce Apple z iOSem mogą nieco odstraszać ceną, dlatego Androidy są bardziej popularne.

Ogólnie lepiej jest wybierać telefony z nowszymi wersjami tego systemu. W kolejności chronologicznej prezentują się tak:

Nougat 7.0-7.1.2 22 sierpnia 2016
Oreo 8.0-8.1 21 sierpnia 2017
Pie 9 6 sierpnia 2018
Android 10 (wewnętrznie Quince Tart) 3 września 2019
Android 11 (wewnętrznie Red Velvet Cake) 8 września 2020

Interface – co to jest skórka?

Musisz również pamiętać, że wiele smartfonów ma własną skórkę lub interfejs użytkownika (interfejs użytkownika), który jest zainstalowany w system Android. OnePlus ma OxygenOS, czystą skórę, która jest dość podobna do standardowego Androida, Samsung ma One UI 2, który poprawił się skokowo od czasów TouchWiz, MIUI na telefonach Xiaomi, który jest reklamą, ale jest dobrze zoptymalizowany , ColorOS na smartfonach Oppo i Realme, który jest silnie inspirowany iOS.

Pamiętaj, aby wypróbować interfejs użytkownika przed zakupem urządzenia, aby sprawdzić, czy działa ono u Ciebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here