fot. Pexels.com

Według doniesień dermatologów, alergie skórne to jedne z najczęściej występujących zmian na naszej skórze. Skóra osób dotkniętych alergiami jest niezwykle wrażliwa i wymaga specjalnego traktowania w odróżnieniu od osób zdrowych. Dla wielu osób większość kosmetyków, syntetyczne materiały, a nawet twarda woda wywołują przykrą reakcję uczuleniową na skórze. Jak rozpoznać skórę alergiczną? Jak o nią dbać? I jak dobierać kosmetyki?

fot. Pexels.com

Charakterystyka skóry alergicznej

Skóra alergiczna jest niekiedy trudna do odróżnienia od skóry wrażliwej, ponieważ w obu przypadkach kontakt ze szkodliwymi substancjami wywołuje podobne objawy takie jak świąd, zaczerwienienie, wysypka, rumień.Oprócz tego, obie charakteryzują się płytko umiejscowionymi naczyniami krwionośnymi. Głównym mechanizmem wywołującym reakcję obronną organizmu jest genetycznie uszkodzona powłoka lipidowa skóry, która nie może tak skutecznie bronić skóry przed przedostaniem się do jej wnętrza toksyn czy alergenów.

Cechami, które wskazują na skórę alergiczną jest przede wszystkim czas wystąpienia reakcji po zetknięciu z alergenem. Bardzo często może wynosić on do kilku czy kilkunastu godzin od momentu wystawienia skóry na czynnik alergizujący. Oprócz tego, zmiany mogą pojawić się w innym miejscu niż miał miejsce kontakt skóra – alergen. Na przykład krem do twarzy może spowodować bolesne wypieki na dłoniach czy dekolcie. 

Co szkodzi skórze alergicznej?

 

Warto rozpocząć od wykrycia alergenu wywołującego nieprzyjemną reakcję. Jeśli jest to składnik pokarmowy, o którego szkodliwości wiemy, to należy jak najszybciej wyeliminować go z diety. Przy braku znajomości substancji alergizujących należy zastosować dietę eliminacyjną. Oznacza to wprowadzenie diety bogatej w składniki odżywcze z pominięciem potencjalnie szkodliwych substancji. Oprócz tego, należy ograniczyć spożywanie mięsa, które jest bogate w tłuszcze nasycone, wysoko przetworzoną żywność oraz cukry proste.

fot. Pexels.com

Jak dobierać kosmetyki dla skóry atopowej?

 

Podstawowym krokiem w wyborze kosmetyków dla skóry atopowej jest ich hipoalergiczność. Kosmetyki hipoalergiczne to produkty pozbawione potencjalnych alergenów, które zostały gruntownie przebadane przez lekarzy dermatologów. Dlatego produkty tego typu są pozbawione sztucznych ulepszaczy, konserwantów, substancji zapachowych i innych przetworzonych dodatków. Dobry skład powinien korzystnie oddziaływać na stan skóry poprzez łagodzenie występujących podrażnień, nawilżenie i przynosząc ukojenie dla cery. Oprócz tego, dermokosmetyki wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, antybakteryjne, wzmacniające czy regulujące pracę gruczołów łojowych i potowych.

 

Wśród dermokosmetyków wyróżniamy: płyny micelarne,szampony, emolienty, olejki, mleczka  i emulsje.

 

Płyny micelarne – nie zawierają wody, ani mydła, dlatego nie wysuszają skóry; idealne do zmywania zanieczyszczeń i resztek makijażu ze skóry; dobry płyn micelarny ma jak najkrótszy skład i nie zawiera w składzie substancji zapachowych, konserwantów ani SLS.

 

Szampony – produkty przeznaczone do specjalistycznej pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, dzięki zawartości delikatnych substancji myjących, nie wywołują podrażnień i łagodzą skórę głowy, która często jest dotknięta różnego rodzaju zmianami typu łupież.

 

Olejki – łagodne produkty do kąpieli w wannie i pod prysznicem, dzięki braku mydła w składzie nie powodują uczucia nieprzyjemnego ściągnięcia skóry i dodatkowo nawilżają i pomagają zachować równowagę płaszcza lipidowego, dzięki wytworzeniu na powierzchni skóry tłustego filmu utrudniającego parowanie wody ze skóry.

Mleczka – kosmetyki delikatnie nawilżające skórę atopową.

Emulsje – wielofunkcyjne kremy ochronne, które łagodzą zmiany skórne i przynoszą ukojenie uszkodzonej skórze; odpowiedni również dla skóry suchej i wrażliwej.

Emolienty 

Substancje wykorzystywane w dermokosmetykach o niezwykle przyjaznym i łagodnym dla skóry działaniu. Dzięki temu mogą być stosowane u dzieci już od pierwszych dni życia. Emolienty tworzą powłokę na powierzchni skóry, która utrudnia uciekaniu wody z naskórka do otoczenia. Oprócz tego, wykazują działania łagodzące, natłuszczają i pomagają w regeneracji skóry objętej zmianami. 

fot. Pexels.com

Gdzie kupować dermokosmetyki?

Aktualnie dermokosmetyki znajdziemy zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Jednak najlepszy i najbogatszy wybór produktów przeznaczonych do skóry atopowej i wrażliwej znajdziemy w aptekach. Poza tym, doświadczony farmaceuta zawsze pomoże w dobraniu odpowiednich produktów w zależności od problemów. 

Sztuczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty coraz częściej podrażniają nie tylko osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry, ale również osoby zdrowe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup hipoalergicznych emulsji, płynów micelarnych czy innych dermokosmetyków. Najważniejszym działaniem tego typu produktów jest ich łagodny dla skóry charakter oraz działanie łagodzące ewentualne wypryski i inne przykre zmiany skórne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here