fot. pexels.com

Polacy coraz większą uwagę przykładają do ubioru. Widać to w statystykach, które pokazują, że ubrania to dla wielu z nas jeden z najważniejszych dokonywanych zakupów.Statystycznie na ubrania wydajemy 1850 zł rocznie (wg PwC. (2020). Polski sektor modowy na krawędzi. Wpływ COVID-19.) Nic w tym dziwnego, ponieważ ubiór poza podstawową funkcją jaką jest okrycie ciała i zapewnienie mu ciepła pełni szereg funkcji kulturowych i społecznych. Ubranie to środek wyrazu własnej osobowości, pewnego rodzaju manifest. Jednak jak kupować ubrania żeby nie żałować? Czym się kierować podczas zakupów? 

fot. Pexels.com

Mniej znaczy więcej

 

Podstawowym założeniem mądrych i świadomych zakupów ubrań jest dbanie o jakość zakupów. Dobrze jest zdecydować się na szlachetne, naturalne materiały jak jedwab, kaszmir, len czy bawełna. Oczywiście jakość często jest równoznaczna z wyższą ceną takich ubrań, jednak szlachetne materiały są dużo trwalsze i dzięki prawidłowej pielęgnacji, wyglądają równie dobrze mimo upływu czasu. Inaczej jest ze sztucznymi tkaninami lub z dodatkiem sztucznych materiałów, które często pod wpływem czasu, prania i noszenia wyglądają coraz gorzej i po kilku praniach nadają się jedynie do wyrzucenia. 

Warto również postawić na klasyczne kroje, które wyglądają dobrze na naszej sylwetce. W przeciwieństwie do jednosezonowych trendów, mała czarna czy klasyczne jeansy zawsze będą wyglądać dobrze i modnie. 

 

Sporządź listę zakupów

 

Warto przemyśleć potencjalne zakupy odzieżowe niż wpaść w szał zakupów i kupić ubranie całkowicie niepotrzebne w naszej szafie. Kolejna identyczna koszulka czy modna neonowa sukienka to zbędny wydatek, który nie tylko nadszarpnie budżet ale również będzie leżał na dnie szafy. Lista zakupów pomaga w budowaniu spójnej garderoby, która dzięki przemyślanym zakupom może się rozrastać i być modyfikowana w pożądany sposób. Oprócz tego, lista sprawia, że podczas zakupów nowości w sklepie nie rozpraszają tak bardzo i można kupić jedynie brakujący biustonosz czy pasek. 

fot. Pexels.com

Kupuj to, w czym czujesz się dobrze

 

Poznanie ulubionych fasonów czy kolorów najlepszych dla własnej karnacji to podstawowe kroki do kupowania ubrań, które po prostu będziesz lubić nosić. Chwilowe mody na określone kolory czy fasony przemijają. A dobry styl i wiedza co nosić, żeby dobrze się czuć jest niezmienna. Pomaga to uniknąć nietrafionych zakupów za małych, za dużych ubrań czy takich, które są chwilową zachcianką. Oczywiście, warto eksperymentować i szukać własnego stylu, ale zawsze powinno to być spójne z osobą, która ma nosić określone ubrania. Spójność ta pomaga w usprawnieniu zakupów, ponieważ znajomość własnych upodobań pozwala na szukanie od razu określonych rzeczy bez konieczności przeglądania wszystkich kategorii ubrań w międzyczasie.

 

Zaplanuj budżet

 

Każde zakupy modowe powinny mieć z góry zaplanowany budżet, którego nie należy przekraczać. To niezwykle ekonomiczne podejście, które pomaga w zapanowaniu nad domowym budżetem. Należy zacząć od rozpisania ubrań niezbędnych, które muszą zostać kupione, a następnie uwzględnić to, co nie jest produktem pierwszej potrzeby. Przykładowo: zapisujemy kurtkę zimową, półbuty, dwie pary spodni i dodać do tego zapas funduszy na własne zachcianki. 

fot. pexels.com

Nie kupuj podróbek

 

Mimo, że podrobione ubrania znanych marek niekiedy do złudzenia przypominają markowe rzeczy nie należy decydować się na ich zakup. Oczywiście, cena jest niewątpliwie korzystna jednak zawsze w otoczeniu znajdzie się ktoś, kto rozpozna nawet najlepszą podróbkę. Osoby noszące podrobione ubrania wyglądają w powszechnej opinii tanio i mało gustownie. Nikt nie chce być tak odbierany przez otoczenie, dlatego warto zdecydować się na oryginalne ubrania albo na tańsze ale nigdy podrabiane.

 

Zestawy

 

Rozpoczynając własną przygodę ze świadomym planowaniem garderoby dobrze jest łączyć ubrania w pasujące do siebie zestawy, czyli np. Koszula – spódnica, koszulka – spodnie. Ułatwi to ubieranie się na co dzień. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby określone ubranie pasowało do kilku zestawów. 

 

Chwilowe zachcianki

 

Widząc rzecz, na widok której serce zaczyna szybciej bić, warto zastanowić się nad użytecznością danej części garderoby i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest okoliczność, podczas której można ją ubrać. Często zachcianki to rzeczy piękne, ale mało praktyczne, które są niewygodne, niepraktyczne lub nie ma zbyt wiele okazji do ubrania ich. Jeśli w subiektywnej opinii dana rzecz będzie regularnie i chętnie noszona to nie ma przeciwwskazań do zakupu. Jednak jeśli zakup ma leżeć na dnie szafy to warto się dobrze zastanowić czy koniecznie trzeba to mieć. 

 

Niezależnie od tego, czy zakup danego ubrania był zaplanowany czy nie, po zakupie warto nie odcinać od razu metki. Po powrocie do domu i ponownym ubraniu może się okazać, że coś nie pasuje czy w fasonie czy w kolorze, który w świetle przymierzalni wydawał się inny. Warto również odłożyć daną rzecz na kilka dni i zastanowić się czy po czasie ubranie wciąż spełnia oczekiwania i się podoba. Jeśli emocje opadły i ubranie nie odpowiada danej osobie jak w chwili zakupu to produkt z metką wciąż można bez problemu zwrócić. 

 

Wdrożenie kilku powyższych rad to prosta droga do rozpoczęcia świadomego życia pod kątem zakupów modowych. Szczególnie, że ubrania wyrażają nasz charakter i często to jacy jesteśmy, to warto zatroszczyć się o własną szafę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here