fot. Pexels.com

Decydując się na zakup ubrań warto zwrócić uwagę na drobiazgi, które świadczą o jakości zakupów. Im staranniejsze wykończenie kupowanej odzieży, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zniszczy się ona po pierwszym praniu, ani nie zacznie zmieniać swojego kształtu czy formy. Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Co decyduje o jakości kupowanych ubrań? Jak kupować ubrania? Na te pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym poradniku. 

fot. Pexels.com

Materiał

 

Pierwsza i podstawowa rzecz, którą powinniśmy sprawdzić po dostrzeżeniu wymarzonej rzeczy. Należy wyczuć pod palcami czy jest miękki, sztywny, przyjemny, czy sploty w swetrze są równe. Następnie szukamy metki wewnątrz i czytamy skład. Im bardziej naturalny tym lepszy dla skóry. Decydujmy się na szlachetne materiały jak len, bawełna, jedwab, kaszmir, moher. Właściwości naturalnych materiałów takie jak higroskopijność, miękkość, ciepło, które dają czy szlachetny wygląd, wpływają na ich wyższą cenę od zwykłych sieciówkowych ubrań. Jednak warto zdecydować się na taki zakup. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji, ubrania posłużą wiele lat i wciąż będą wyglądać świetnie. 

Natomiast ubrania wykonane z poliestru czy akrylu poza niższą ceną nie oferują wiele. Mogą podrażniać skórę, nie zapewniają odpowiedniej przewiewności przez co skóra pod nimi się poci i po pierwszym praniu takie ubrania często wyglądają źle.

Detale

 

Wybierając daną rzecz zwróć uwagę na wszycie guzików, równe, solidne szwy, obszycie dziurek i krawędzi odzieży. To wszystko wpływa na jakość zakupu. Nierówne, prujące się szwy to gwarancja szybkiego niszczenia ubrania. Wszycie guzików powinno być mocne, bez wystających zbędnie nitek, a wszelkie obszycia staranne i dokładne. Podobnie z drobnymi dziurkami czy zaciągnięciami, często wpływają nie tylko na estetyczny odbiór danej rzeczy, ale na jej użyteczność i zmuszają kupującego do dodatkowych zabiegów w celu wyeliminowania niedoskonałości. Nie decydujmy się na ubrania z mankamentami. Warto wyrobić w sobie nawyk braku kompromisów w kwestii kupowania ubrań. Kupujmy jedynie to, co jest w 100% solidnie wykonane.

Podobnie z zakupem ubrań celowo nie obszytych. Obecnie panuje moda na strzępione nogawki w spodniach albo niewykończone krawędzie w koszulkach. Z czasem ubrania w tych miejscach zaczną się pruć i nieestetycznie rolować. Warto mieć to na uwadze.

fot. Pexels.com

 

Podszewka

 

To ważny punkt szczególnie przy okryciach wierzchnich oraz bardziej wyjściowych elementach garderoby takich jak marynarki czy sukienki. Wpływa ona na wygląd i formę elementu garderoby oraz chroni przed mechaceniem się w środku. Podobnie jak zainteresowanie składem odzieży, równie ważny jest skład podszewki. Nawet najlepszy wełniany płaszcz nie będzie dawał ciepła, jeśli podszewka wykonana będzie z niskiej jakości poliestru. Podobnie podszewka sukienki powinna być wykonana z wysokiej jakości tkaniny takiej jak na przykład wiskoza. Gwarantuje to zachowanie właściwości termoregulacyjnych materiałów i komfort noszenia. 

Nie warto również decydować się na zakup płaszcza czy marynarki pozbawionych podszewki. Obecnie wiele sklepów oferuje takie rozwiązania, często w niższej cenie. Jest to oczywiście pozorna oszczędność dla naszej kieszeni, natomiast duża dla koncernów odzieżowych.

fot. pexels.com

 

Przymierzaj

 

To bezwzględna zasada, którą należy przestrzegać. Każdą wybieraną odzież należy przymierzyć w sklepie. Wiele modeli ubrań wygląda inaczej na wieszaku czy manekinie niż na ciele, które jest pełne miękkich wypukłości. Pozwoli to również obejrzeć dokładnie materiał pod kątem ewentualnych mankamentów i niestarannego wykonania oraz błędów konstrukcyjnych. Jakościowa odzież to taka, która doskonale leży na sylwetce. Tutaj również nie należy iść na kompromisy. Oczywiście, długość pomoże skrócić krawcowa, ale wszelkie odstające elementy gorsetów, szerokie ramiona, zbyt duże dekolty czy brak wygody powinny być czynnikiem dyskwalifikującym dany zakup. 

 

Zostaw metkę

 

Nawet najlepszy zakup warto sprawdzić w domowych warunkach. Przymierz daną rzecz jeszcze raz w domu przy dziennym świetle. Często oświetlenie w przymierzalniach zniekształca kolor ubrania. Powyginaj się w nowych spodniach, sukience czy koszuli. Sprawdź jak się zachowuje w ruchu. Czy czujesz się komfortowo i wygodnie. To bardzo istotne, ponieważ nawet najlepsza rzecz jeśli będzie sprawiać dyskomfort to nie da radości z jej noszenia.

Zostawiając metkę dużo łatwiej jest oddać do sklepu ubranie, które nie spełnia wszystkich naszych wymagań. Nie wahaj się oddawać ubrań, które nie są dla ciebie jakościowe. Lepiej oddać niż schować głęboko na dno szafy.

 

Krawcowa

 

Oczywiście, mogą zdarzyć się sytuacje kiedy wymarzony ciuch wymaga skrócenia, zwężenia czy wszycia innego zamka, aby wyglądać świetnie. Warto wtedy wybrać się do krawcowej, która pomoże w dopasowaniu rzeczy. Wpłynie to doskonale na komfort noszenia. Znajdź dobrą krawcową, która zna się na swoim fachu.

 

Kierując się znajomością kilku powyższych zasad twoje zakupy już zawsze będą dobre jakościowo. Wybieranie szlachetnych włókien, dbanie o wykończenie ubrań i prawidłowa pielęgnacja to podstawowe kroki świadomych zakupów odzieżowych. Dzięki nim twoja garderoba zyska na jakości i ubraniach, które posłużą przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here