fot. Pexels.com

Wyobraź sobie sytuację, że wracasz z zakupów spożywczych. Wyciągasz wszystko co kupiłeś/łaś i mimo, że nie jest tego dużo zastanawiasz się, dlaczego tak dużo wydałeś/łaś. Znajome? Co zrobić żeby nie przepłacać podczas zakupów spożywczych? Jakich błędów się wystrzegać? Warto zastosować kilka prostych zasad, dzięki którym zwrócisz uwagę, jakie błędy popełniasz i zaczniesz kupować tylko to, co potrzebne i wartościowe.

fot. Pixabay.com

Przygotuj listę zakupów

 

To strategiczny punkt każdych zakupów. Lista, co należy kupić odciągnie twoją uwagę od zbędnych artykułów, które wcale nie są aktualnie niezbędne. Lista zakupów pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na przeglądanie półek sklepowych oraz pieniądze. Warto dokładnie zastanowić się co kupić. Pomoże w tym spisywanie wszystkiego na kartce papieru lub w specjalnej aplikacji na telefon. Dobrze posegregować określone produkty według kategorii na przykład warzywa, owoce, produkty pszenne, konserwy… Usprawni to poruszanie się po sklepie i pomoże zaoszczędzić cenny czas. 

 

Planuj posiłki

 

Dobrym pomysłem jest również rozpisanie obiadów z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Ułatwia to planowanie dokładnych zakupów z wyprzedzeniem i zakup dokładnie tego co jest niezbędne. Osoby bardziej wprawione mogą rozszerzyć planowanie posiłków o śniadanie i kolacje. Mimo, że jest to dosyć czasochłonne zajęcie to pozwala robić tylko zaplanowane zakupy i wykorzystywać zakupione produkty w całości (szczególnie przy uwzględnieniu wykorzystywania określonego produktu przy kilku daniach), bez konieczności wyrzucania resztek czy przeterminowanego jedzenia. 

fot. Pexels.com

Porównaj ceny

 

Inną metodą pomagającą pilnować budżetu jest zainteresowanie się cenami produktów i porównywanie ich z innymi dyskontami. Warto przeglądać gazetki czy strony internetowe danych sklepów w poszukiwaniu promocji czy przecen.Kupując przez internet można znaleźć sporo tańsze produkty lub dostać je w większych pojemnościach niż są dostępne w sklepach stacjonarnych. Niekiedy pozwala to sporo zaoszczędzić, co jest szczególnie widoczne przy większych zakupach. 

 

Sprawdzaj etykiety

 

Bardzo często można trafić na produkty, które kuszą atrakcyjną etykietą i napisami: bez cukru, bez konserwantów, naturalne barwniki… Jednak po dokładnym przeczytaniu składu znajdujemy słodziki, sztuczne spulchniacze i niezdrowe dodatki. Właśnie dlatego czytanie etykiet i składów kupowanych produktów jest niezwykle ważne. Kupowanie najtańszego sera czy jogurtu bywa tylko na pierwszy rzut oka opłacalne. Koszty zdrowotne takiego zakupu w przyszłości mogą być ogromne. Czytanie składu to bardzo ważny punkt każdych zakupów. 

fot. Pexels.com

Zakupy rób będąc najedzonym

 

Chodzenie na zakupy z pustym żołądkiem zwykle kończy się kupowaniem niepotrzebnych rzeczy i produktów spożywczych. Często też będąc głodnym kupujemy to, co pozwoli szybko zapełnić żołądek, a więc często są to produkty słodzone, batony, słodkie pieczywo i inne niezdrowe jedzenie. Kupując dużo, często wiąże się to z koniecznością wyrzucenia jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie przerobić. To bardzo niekorzystne zjawisko dla naszego portfela i środowiska. 

 

Ustanowienie limitu

 

Przy zakupach warto ustalić sobie odgórny limit, którego nie chcemy przekroczyć. Pozwoli to uniknąć nadszarpnięcia domowego budżetu. Z drugiej strony, warto pamiętać, że nie zawsze najtańszy produkt jest równoznaczny z najlepszym wyborem. Warto dokładnie czytać składy i wybrać dobry jakościowo produkt, który równocześnie będzie mieścił się w ustalonym kosztorysie. Początkowo takie restrykcje mogą wydawać się trudne i skomplikowane, jednak z czasem, wybieranie dobrych towarów wchodzi w nawyk.

 

Zapłać gotówką

 

To dobry chwyt psychologiczny. Płacąc kartą trudniej zapanować nad wydatkami, ponieważ nie widzimy od razu, ile znika z konta. Ponadto płatności kartą sprzyjają robieniu impulsywnych zakupów. Natomiast widząc materialnie, ile dokładnie wydajesz, łatwiej zapanować nad chęcią kupowania zbędnych ale kuszących produktów, jak dodatkowej czekolady czy napoju. 

 

Uważaj na końcówki

 

Warto zwracać uwagę na produkty z ceną kończącą się 99gr. Przez to produkt kosztujący na przykład 8.99zł podświadomie traktujemy jakby jego cena wynosiła 8 zł. To bardzo złudne, szczególnie przy kupowaniu kilku takich produktów. Niepostrzeżenie może to nadszarpnąć ustalony wcześniej budżet. Należy zwrócić na to uwagę. 

 

Nadprogramowa gotówka

 

Przy zaoszczędzeniu na zakupach warto niewykorzystaną kwotę odłożyć jako oszczędności. Często oszczędności wydajemy na droższe zakupy nawet o tym nie myśląc. Odkładając pieniądze na przykład do skarbonki albo na konto oszczędnościowe jesteśmy w stanie z czasem dołożyć sporą kwotę.

 

Warto zadbać o to, jak robimy zakupy spożywcze. Jest to jeden z największych wydatków codziennego życia, dlatego próby oszczędzania na codziennych zakupach są dobrym krokiem do zmian w sposobie wydawania pieniędzy. Wyżej wymienione metody wsparcia oszczędzania są niezwykle przydatne przy rozpoczęciu przygody z oszczędzaniem na zakupach spożywczych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here