fot. Pexels.com

Według aktualnych danych Ministerstwa Zdrowia nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Pozbywanie się zbędnych kilogramów i walka ze złymi zwyczajami powinno zacząć się od przyjrzenia się swoim nawykom żywieniowym. Planowanie diety i wprowadzanie zdrowych aktywności powinno zacząć się od podstaw i weryfikacji sposobu robienia zakupów oraz przyjrzeniu się co kupujemy. Jak robić zdrowe zakupy? Czego unikać? Jak się przygotować do zdrowego odżywiania? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym poradniku.

Szukaj zamienników niezdrowych przekąsek

 

Czasem ciężko zrezygnować z kostki czekolady po ciężkim dniu czy chrupiących chipsów podczas seansu ulubionego serialu. Dobrym pomysłem jest zamiana czekolady na bakalie lub dobrej jakości gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao. Chipsy można zamienić na suszone plasterki owoców jabłka lub buraka. To świetna opcja, dzięki której nie trzeba rezygnować z chrupiącej przekąski, a jednocześnie dzięki wysokiej zawartości błonnika możemy zadbać o układ trawienny. 

fot. Pexels.com

Zrezygnuj z kupowania gotowych potraw

 

Produkty typu instant, gotowe ciasta i torty, półprodukty… Te niezwykle wygodne i szybkie w przygotowaniu dania to często źródło soli, tłuszczów trans i ogromnych ilości cukru. Dużo lepszym i zdrowszym wyborem jest samodzielne przygotowywanie posiłków, które spożywamy. W ten sposób możemy również dużo bardziej dostosować smak potrawy do własnych preferencji oraz wybierać zdrowsze składniki. Domowe ciasto będzie dużo zdrowsze i bogatsze w składniki pokarmowe jeśli będzie wykonane przez nas. Ciekawą alternatywą dla niezwykle popularnych i równie szkodliwych kostek rosołowych jest zamrażanie w foremkach do lodu domowego bulionu z rosołu. Podobnie można przygotować na zapas sos do makaronu i zamknąć je szczelnie w słoikach. Tak przygotowany sos można dodać do makaronu bez konieczności korzystania z sosów typu instant, które są nafaszerowane sztucznymi wypełniaczami i chemicznymi poprawiaczami smaku.

 

Akcesoria wspomagające zdrowe odżywianie

 

Zróżnicowana, bogata w składniki odżywcze dieta, rezygnacja z produktów szkodliwych dla organizmu i znajomość zasad zdrowego odżywiania to bardzo ważne kroki do zadbania o własne zdrowie. Jednak oczekiwane efekty można wspomagać drobnymi sprzętami AGD, które pomogą w dążeniu do lepszego samopoczucia i figury.

 

Garnki do gotowania na parze to doskonały element wyposażenia kuchennego każdej osoby chcącej odżywiać się świadomie. Dzięki swoim właściwościom gotowanie w nich przebiega bez utraty cennych składników odżywczych takich jak witaminy czy minerały. Dodatkową zaletą garnków do gotowania na parze jest brak konieczności użycia tłuszczu jak w przypadku smażenia na patelni. Parownik dzięki 3 częściom, w których możemy przygotowywać produkty niezależnie od siebie, gwarantuje szybkie przygotowanie posiłku.

 

Patelnia grillowa to inne akcesorium umożliwiające przygotowywanie potraw z ograniczeniem używania szkodliwych dla zdrowia tłuszczów. Dzięki specjalnej strukturze patelnia grillowa nie wymaga użycia oleju do przygotowania jedzenia.

fot. Pexels.com

Koktajle – pomysły

Koktajler/blender to idealna opcja dla wielbicieli smoothie i wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z owocowymi lub owocowo-warzywnymi koktajlami.Koktajle  dostarczają mnóstwa witamin oraz pomagają nawodnić skórę. Bardzo chętnie sięgną po nie również dzieci.

 

Lunchboxy i butelki filtrujące to naczynia, dzięki którym możemy zabrać ze sobą wszędzie przygotowane przez nas posiłki lub wodę. Lunchboxy to świetna opcja dla osób, które nie chcą jeść produktów kupowanych na szybko w drodze do pracy, szkoły czy na uczelnię. Dzięki samodzielnemu przygotowaniu zabieranych ze sobą posiłków możemy zadbać o dobór składników i smaków najlepszych dla nas. Butelki filtrujące to świetna opcja jeśli nie chcemy kupować wody butelkowanej i ograniczyć ilość plastiku w środowisku. Oprócz tego, dzięki filtrowi do przygotowania napoju niezbędny jest jedynie kran z bieżącą wodą. 

 

Dbanie o jakość kupowanych produktów, czytanie etykiet i składów oraz korzystanie z drobnych akcesoriów to podstawowe kroki, które warto poczynić, aby stopniowo wprowadzać trwałe i zdrowe nawyki żywieniowe. Dołączenie do tego aktywności fizycznej nawet w niewielkim wymiarze czasowym tygodniowo to wielki krok do zadbania o własne zdrowie, samopoczucie i figurę na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here