fot. Pexels.com

Chcecie kupić kotka do swojego domu i interesują was rasowe koty? Jeżeli jesteście gotowi na taki krok, trzeba zapoznać się z tą listą najbardziej popularnych ras kotów w Polsce. Jednocześnie należy pamiętać, że kot to nie zabawka i jeżeli szukasz chwilowego pocieszenia, warto kupić sobie tabliczkę czekolady. Jednak jeżeli to bardzo świadoma i dojrzała decyzja (nieważne, czy rasowy, czy dachowiec), to warto zapoznać się z podstawowymi cechami rasowych kotów. Dowiedz się, jakiego kota rasowego kupić!

 

Najpopularniejsze koty – lista

 

Oto lista 5 popularnych ras kotów w Polsce:

 

  • Kot rosyjski niebieski
  • Ragdoll
  • Birman
  • Kot norweski
  • Syberyjski

 

Kot rosyjski niebieski

Znowu nie ma zaskoczenia – kot ten pochodzi z Rosji. Tutaj również rasa kociaków powstała bez udziału człowieka. Kot rosyjski niebieskie inaczej zwany jest też kotem maltańskim czy też archangielskim. Jest średniej wielkości, krótkowłosy. 

Osiąga masę ciała od 2,5 – 4,5 kg. Są lojalne, inteligentne oraz przyjacielskie. 

fot. Pexels.com

Ragdoll

Niefrasobliwe i kochające koty ragdoll zawdzięczają swoją nazwę tendencji do relaksowania i zwijania w ramionach, gdy są podnoszone. (ang. rag doll – szmaciana lalka)

Ragdolle to jedna z największych ras kotów, jakie istnieją. Są również jednymi z najbardziej czułych, często nazywanych „szczeniętami” z powodu ich psiej osobowości.

Koty te są łagodne i przyjazne. Sypiają z właścicielami, a czasami wręcz rzucają się na nich. Rasa ta jest szczególnie dobra w przypadku dzieci i innych zwierząt domowych.

 

Kot syjamski

Popularna od XIX wieku rasa kotów syjamskich pochodzi z Tajlandii (dawniej znana jako Siam). Kot syjamski pomógł stworzyć wiele innych ras, w tym kot orientalny krótkowłosy, sfinks i himalajski.

Wiele kotów syjamskich, które pochodziły z Tajlandii, miało załamany ogon. Ta cecha została wyhodowana z większości kotów syjamskich, ale nadal można ją znaleźć u kotów, które mieszkają na ulicach Tajlandii.

Koty syjamskie osiągają masę ciała od 2,5 do 4,5 kg. Są bardzo towarzyskie, zabawowe, przyjazne. Bardzo nie lubią samotności!

fot. Pexels.com

Birman

Birmany to kot maścią podobny do syjamskiego i ragdolla. Mają niebieskie oczy i średnio długą sierść. 

Birmany były używane do hodowli w rozwoju ragdolli, więc wyglądają bardzo podobnie, ale mają nieco inny charakter.

 

Kot syberyjski

Koty syberyjskie to kolejne koty naturalne. Oczywiście pochodzą z Rosji. Jak można przewidzieć po swojej nazwie, koty syberyjskie są silne i umięśnione. Potrafią osiągnąć masę ciała od 4 do 7 kg. Charakteryzuje się sierścią półdługą. 

Koty te są ciekawskie, ale i przyjacielskie i towarzyskie. Należy pamiętać, że z racji że jest on kotem leśnym to lubi się wspinać. Mówi się również, że została w nim kropla dzikości, ale można go ze spokojem wychować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here