fot. Pexels.com

Chcecie kupić kotka do swojego domu i interesują was rasowe koty? Jeżeli jesteście gotowi na taki krok, trzeba zapoznać się z tą listą najbardziej popularnych ras kotów w Polsce. Jednocześnie należy pamiętać, że kot to nie zabawka i jeżeli szukasz chwilowego pocieszenia, warto kupić sobie tabliczkę czekolady. Jednak jeżeli to bardzo świadoma i dojrzała decyzja (nieważne, czy rasowy, czy dachowiec), to warto zapoznać się z podstawowymi cechami rasowych kotów. Dowiedz się, jakiego kota rasowego kupić!

fot. Pexels.com

Najpopularniejsze koty – lista

 

Oto lista 10 najbardziej popularnych ras kotów w Polsce:

 

 

  • Kot brytyjski
  • Sfinks
  • Kot bengalski
  • Maine Coon
  • Kot perski

 

 

Kot brytyjski

Jak sama nazwa wskazuje – kot pochodzi z Wielkiej Brytanii. Dokładnie mówiąc, podobno Rzymianie sprowadzili brytyjskiego krótkowłosego do Anglii około I w n.e. 

Koty brytyjskie są kotami o średniej wielkości, kotki ważą w okolicach 3 – 5 kg, a koty 4 – 8 kg. Charakteryzują się bardzo spokojnym, zrównoważonym i przyjacielskim charakterem. Koty brytyjskie są nie tylko jedną z najpopularniejszych ras kotów, ale także często wybieraną przez producentów telewizyjnych czy autorów książek. W wielu reklamach marki Whiskas można rozpoznać kota brytyjskiego krótkowłosego. Kot wskrzeszony z martwych w książce Stephena Kinga Cmętarz zwieżąt (pisownia oryginalna) był brytyjskim krótkowłosym, podobnie jak Arlene w Garfield czy kot z Alicji w Krainie Czarów.

fot. Pexels.com

Sfinks

Sfinksy to te bezwłose i pomarszczone piękności. Rasa z dużymi uszami i oczami oraz wydatnymi kośćmi policzkowymi jest jedną z najmłodszych ras kotów. Najprawdopodobniej pierwszy sfinks urodził się w Kanadzie w 1966 roku. Brak włosów i anomalia genetyczna byłał skutkiem Matki Natury i występuje mniej więcej raz na 15 lat.

Od tego czasu Sfinks był hodowany z tradycyjnymi kotami krótkowłosymi, a następnie ponownie hodowany do bezwłosych, aby stworzyć zdrową genetycznie 

Sfinksy są energiczne, głupie i zabawne. Po prostu uwielbiają być w centrum uwagi. Są domowymi kotami, nie powinien mieszkać na zewnątrz, jednak raz na jakiś czas może być wypuszczony.

fot. Pexels.com

Kot bengalski

Bengalskie to można powiedzieć dość dziko wyglądające koty – dosłownie. Prionailurus bengalensis bengalensis – tak brzmi nazwa lamparta azjatyckiego, od której pochodzi “Kot bengalski”. Były pierwotnie wyhodowane zarówno z kotów domowych, jak i żbika 

Koty bengalskie są rozmowne i wymagają dużo ruchu. Są również jednymi z bardziej inteligentniejszych ras kotów.

 

Koty Maine Coon to jedna z najstarszych naturalnych ras w Ameryce Północnej. Są znane ze swojej inteligencji i zabawy, a także ze rozmiaru. Są również jedną z największych ras kotów domowych. 

W pełni dorosły samiec Maine Coon może mieć nawet 14 kg, a samice ważą nieco mniej. Te łagodne olbrzymy na ogół osiągają pełny rozmiar w wieku od trzech do pięciu lat. Koty te są energiczne i wysoce inteligentne, co czyni je łatwą do trenowania rasą. Podążają za swoimi właścicielami z pokoju do pokoju, przychodzą na wezwanie i bawią się w aportowanie z właścicielami.

 

Kot perski

 

Koty perskie znane są ze swoich łagodnych, wyluzowanych osobowości, słodkich twarzy i okrągłych oczu. W skrócie są czułymi, cichymi, pięknymi zwierzątkami.

Koty perskie to nie tylko najpopularniejsza rasa kotów na świecie, ale także najdłużej istniejąca. W rzeczywistości hieroglify odnoszą się do ich powstania już w 1684 roku pne. Uważa się, że koty pochodzą z Persji (obecnie Iran). Zostały nazwane właśnie po ich rzekomym „kraju pochodzenia”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here